BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Praktyka kliniczna
Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu dermatoz wieku dziecięcego
Lek. med. Katarzyna Kisiel
Glikokortykosteroidy miejscowe (mGKS) należą do najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych preparatów w leczeniu wielu dermatoz wieku dziecięcego. Z uwagi na szeroki zakres działania, tj. przeciwzapalne, przeciwświądowe, antyproliferacyjne, immunosupresyjne i wazokonstrykcyjne, są stosowane w leczeniu steroidowrażliwych zapalnych chorób skóry oraz dermatoz z towarzyszącym świądem.
Efekt terapeutyczny mGKS zależy od ich struktury chemicznej, właściwości fizykochemicznych, stężenia substancji aktywnej, formy farmaceutycznej oraz powinowactwa do swoistych receptorów. Właściwe stosowanie, zgodnie z zaleceniami ekspertów, jest bezpieczne i wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.
Glikokortykosteroidy miejscowe (mGKS) to najskuteczniejsze i powszechnie stosowane preparaty w leczeniu dermatoz zapalnych. Szeroki zakres działania tej grupy leków: przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwobrzękowe, antyproliferacyjne i immunosupresyjne, pozwala na ich stosowanie w terapii wielu chorób skóry u dorosłych i dzieci.
Rok 1952 to jedna z najważniejszych dat w dziedzinie dermatologii. W tym roku Sulzberger i Witten po raz pierwszy zastosowali miejscowo hydrokortyzon w leczeniu chorób skóry. Według prof. Maibacha historię dermatofarmakologii należałoby podzielić na dwa okresy: BC (ang. before corticoids) – przed glikokortykosteroidami – i AC (ang. after corticoids) – po glikokortykosteroidach.
W kolejnych latach, stopniowo modyfikując cząsteczkę hydrokortyzonu (fluorowanie, metylacja, estryfikacja), wprowadzano do leczenia nowe, ulepszone preparaty o większej sile działania przeciwzapalnego oraz immunosupresyjnego i jednocześnie wywołujące mniej działań niepożądanych.
Obecnie wciąż prowadzone są badania mające na celu optymalizację działania mGKS i stworzenie idealnego glikokortykosteroidu miejscowego osiągającego odpowiednie, wymagane do uzyskania efektu terapeutycznego, stężenie w skórze przy minimalnych miejscowych i ogólnoustrojowych działaniach niepożądanych.[1-3]
Klasyfikacja
Na efekt terapeutyczny mGKS wpływ mają:
- budowa chemiczna i właściwości fizykochemiczne preparatu,
- stężenie substancji aktywnej,
- forma farmaceutyczna (rodzaj podłoża – tab. 1),
- powinowactwo do receptorów,
- siła działania (oceniana na podstawie testu wazokonstrykcji i rozpuszczalności leku w warstwie rogowej skóry),
- charakter i lokalizacja zmian skórnych, tj. grubość i stan nawodnienia warstwy rogowej, obecność mieszków włosowych lub uszkodzenia naskórka w miejscu aplikacji preparatu.[1-3]