BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wytyczne
Hirsutyzm u kobiet w okresie przedmenopauzalnym
dr n. med. Aleksandra Kruszyńska
- Omówienie i komentarz do stanowiska Endocrine Society dotyczącego hirsutyzmu u kobiet w okresie przedmenopauzalnym
- Zasady postępowania diagnostycznego
- Opcje terapeutyczne (farmakologiczne i niefarmakologiczne) w hirsutyzmie
Artykuł stanowi omówienie i komentarz do opublikowanego w kwietniu 2018 r. stanowiska Endocrine Society dotyczącego hirsutyzmu u kobiet w okresie przedmenopauzalnym1. Omawiane wytyczne powstały we współpracy z Androgen Excess and Polycystic Ovary Syndrome Society oraz European Society of Endocrinology. Ich celem było uaktualnienie zaleceń Endocrine Society z 2008 r. W wytycznych posłużono się powszechnie stosowanym w medycynie opartej na dowodach systemem „grading”, który uwzględnia siłę rekomendacji i jakość dowodów. Wzięto także pod uwagę liczne publikacje naukowe. Autorzy wytycznych podkreślają jednak, że nie mają one na celu narzucania sposobu leczenia konkretnej pacjentki. Decyzje terapeutyczne muszą być oparte o niezależną ocenę lekarską stanu zdrowia i indywidualne uwarunkowania pacjentki.
Definicje
W wytycznych zdefiniowano następujące pojęcia:
- Hirsutyzm – jest to występowanie u kobiety nadmiernego owłosienia (włosy końcowe/włosy ostateczne) w okolicach ciała zależnych od androgenów i typowych dla mężczyzn.
- Zmodyfikowana skala Ferrimana-Gallweya (FG; ryc. 1) – złoty standard w ocenie hirsutyzmu. Pod uwagę bierze się 9 najbardziej wrażliwych na działanie androgenów okolic ciała. Każdej z nich przypisuje się wartość punktową od 0 (brak owłosienia) do 4 (owłosienie typu męskiego), a następnie sumuje się punkty. Hirsutyzm rozpoznaje się, gdy w skali FG liczba punktów wynosi ≥8 (u osób rasy kaukaskiej). Dla kobiet innych ras obowiązują inne wartości punktowe przyjęte dla zdefiniowania hirsutyzmu.
- Owłosienie występujące lokalnie – niepożądane owłosienie przy jednocześnie niskiej punktacji w skali FG.
- Hirsutyzm istotny dla pacjentki – obecność owłosienia o jakimkolwiek nasileniu, które powoduje istotny dyskomfort u kobiety i skłania ją do poszukiwania leczenia.
- Hiperandrogenizm – na potrzeby omawianych wytycznych jest definiowany jako obecność cech klinicznych, które wynikają ze zwiększonej produkcji androgenów lub ich nasilonego działania.
- Hirsutyzm idiopatyczny – oznacza hirsutyzm bez hiperandrogenemii (zwiększonego stężenia androgenów we krwi) lub objawów świadczących o chorobie przebiegającej z hiperandrogenizmem.
Etiologia hirsutyzmu
W większości (>80%) przypadków kobiet z hirsutyzmem stwierdza się nadmiar androgenów, a u 70-80% rozpoznaje się zespół policystycznych jajników (PCOS – polycystic ovary syndrome). PCOS jest często powiązany ze współwystępującym zespołem metabolicz...