BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Farmakoterapia
Miejscowe zastosowanie witamin A i E w dermatologii
dr n. med. Beata Polkowska-Pruszyńska
prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska
- Witaminy A i E – mikroelementy niezbędne w przebiegu wielu procesów w organizmie
- Struktura, mechanizm działania i właściwości
- Zastosowanie w terapii miejscowej chorób skóry
Witaminy A i E są mikroelementami niezbędnymi w przebiegu wielu procesów biochemicznych w organizmie. Odgrywają istotną rolę w prawidłowym przebiegu procesu widzenia, funkcjonowaniu układu krążenia, odpowiedzi immunologicznej, różnicowaniu i proliferacji komórek, utrzymywaniu struktur błon biologicznych czy zapobieganiu procesom starzenia komórkowego. Ich wielokierunkowy potencjał znajduje zastosowanie w terapii miejscowej chorób skóry.
Struktura, mechanizm działania, właściwości
Witamina E
Zbiorczy termin „witamina E” obejmuje naturalne i syntetyczne tokoferole oraz tokotrienole, które stanowią pochodne 6-chromanolu zawierające boczny łańcuch fitolowy i różnią się od siebie pod względem liczby, położenia i właściwości stereochemicznych grup metylowych. Witamina E zawdzięcza swoją popularność właściwościom utleniająco-redukcyjnym. Ponadto bierze udział w utrzymywaniu struktury błon komórkowych, wpływa na aktywność enzymatyczną fosfolipazy A2 oraz syntezę kwasów nukleinowych i białek. Jako lipofilny zmiatacz wolnych rodników tlenowych witamina E hamuje proces peroksydacji lipidów błon komórkowych.
Skóra jest narządem szczególnie eksponowanym na stres oksydacyjny i egzogenne źródła reaktywnych form tlenu (np. promieniowanie UV). Z tego powodu w obrębie skóry, a zwłaszcza naskórka, wykształcił się skuteczny system enzymatycznej i nieenzymatycznej obrony przeciwutleniającej, w której skład wchodzi witamina E1. Głównym homologiem witaminy E w skórze jest α-tokoferol, którego dominacja względem γ-tokoferolu jest najsilniej wyrażona w górnych partiach warstwy rogowej naskórka2.
Skórne i naskórkowe stężenie witaminy E zależy przede wszystkim od podaży doustnej i aplikacji miejscowej. Głównym źródłem tokoferoli w produktach spożywczych są świeże warzywa, tłuszcze roślinne, kiełki zbóż i orzechy. Z kolei olej palmowy jest naturalnym źródłem tokotrienoli pozbawionych właściwości przeciwutleniających, ale także szeroko wykorzystywanych w produktach kosmetycznych jako środki do pielęgnacji skóry i błony śluzowej jamy ustnej. Od ponad 60 lat możliwości terapeutyczne związków witaminy E w leczeniu chorób skóry są przedmiotem dyskusji badaczy3.
Witamina A
Witamina A jest alkoholem diterpenowym zbudowanym z 4 jednostek izoprenowych, powstającym w następstwie oksydacyjnego rozszczepienia prowitamin, przede wszystkim β-karotenu. Terminu „witamina A” często używa się w odniesieniu do dowolnego endogenn...