BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia estetyczna z elementami kosmetologii
Zastosowanie kwasu laktobionowego
dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM
- Budowa i właściwości kwasu laktobionowego
- Wykorzystanie w dermatologii i kosmetologii
- Charakterystyka korzystnych oddziaływań na skórę i wskazań do stosowania
Kwas laktobionowy (LBA – lactobionic acid) jest bioproduktem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym, medycznym, farmaceutycznym, kosmetycznym i chemicznym. W przemyśle kosmetycznym stanowi aktywny składnik przeciwstarzeniowych i regenerujących produktów do pielęgnacji skóry. Ostatnio cieszy się coraz większym zainteresowaniem jako związek bioaktywny, będący doskonałą platformą chemiczną do syntezy nowych, potencjalnie biokompatybilnych i biodegradowalnych nośników leków, nanocząstek i systemów biopolimerowych1.
Budowa i właściwości
Kwas laktobionowy (4-O-β-galaktopiranozylo-D-kwas glukonowy) wraz z glukonolaktonem i glukoheptanolaktonem należy do grupy kwasów polihydroksylowych (PHA). Jest zbudowany z jednej cząsteczki D-galaktozy i jednej cząsteczki kwasu D-glukonowego (ryc. 1)2. Inny podział zalicza go do trzeciej generacji hydroksykwasów – tzw. polihydroksybionowych, wraz z kwasem maltobionowym3,4.
laktoza + O2 + H2O → kwas laktobionowy + H2O2
Kwas laktobionowy pochodzi z utleniania laktozy (cukru mlecznego), wykryto go m.in. w jogurcie. Na skalę przemysłową jest wytwarzany w procesie syntezy chemicznej przez oksydację laktozy lub fermentację przy użyciu bakterii Pseudomonas mucidolens. Ostatnio opracowano technologię otrzymywania LBA z serwatki5.
Kwas laktobionowy dobrze rozpuszcza się w wodzie6. Jest stosowany zwykle w stężeniu 5% (od 2% do 10%). Odpowiednim podłożem są dla niego formy emulsji. Zapewniają one prawidłowe nawilżenie, hamują przeznaskórkową utratę wody (TEWL – transepidermal water loss), co dodatkowo wpływa na łagodzenie ewentualnych podrażnień7,8. Badania wykazały, że najlepszym nośnikiem jest dla niego emulsja na bazie cukru roślinnego, zawierająca alkilopoliglikozyd, w odróżnieniu od tradycyjnych emulgatorów, takich jak glikol polietylenowy, który może wywoływać podrażnienia skóry2,7,8.
Zastosowanie w dermatologii i kosmetologii
Kwas laktobionowy jest stosowany w preparatach do pielęgnacji lub jako peeling. Wskazania do jego użycia to:
- sucha skóra i nadmierne rogowacenie
- skóra wrażliwa
- atopowe zapalenie skóry
- trądzik różowaty
- nadmierny łojotok
- przebarwienia
- zmarszczki i fotostarzenie.
Cząsteczka kwasu laktobionowego jest znacznie większa niż cząsteczki kwasu glikolowego i mlekowego, przy zbliżonym pKa – ok. 3,80 (moc kwasu). Dzięki temu peeling z LBA cechuje się porównywalną biodostępnością i stosunkowo powolną, ale efektywną p...