BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby skórne wieku dziecięcego
Postać dziecięca łupieżu czerwonego mieszkowego
lek. Małgorzata Mazur
lek. Lidia Ruszkowska
- Pityriasis rubra pilaris – rzadka choroba zapalna skóry o zmiennym przebiegu i rokowaniu
- Obraz kliniczny różnych podtypów schorzenia, z naciskiem na postaci dziecięce
- Zasady diagnostyki, leczenia miejscowego i systemowego
Łupież czerwony mieszkowy (PRP – pityriasis rubra pilaris; Devergie's disease) to stosunkowo rzadka choroba zapalna skóry o wciąż nieznanej etiologii. Charakteryzuje się wysoce zmiennym przebiegiem i rokowaniem. Poniżej przedstawiamy przypadek dziecięcej postaci PRP (typ IV). U opisanego pacjenta po 3-miesięcznej kuracji miejscowej nastąpiła progresja choroby.
Opis przypadku
Chłopiec 8-letni został przyjęty na oddział dermatologii dziecięcej w celu diagnostyki zmian skórnych zlokalizowanych na łokciach, kolanach, tułowiu, twarzy, dłoniach i stopach, utrzymujących się od ok. 6 miesięcy.
Pacjent nie miał dodatkowych obciążeń zdrowotnych, nie przyjmował leków na stałe. Wywiad rodzinny w kierunku chorób skóry był ujemny. Przy przyjęciu na skórze nad stawami łokciowymi i kolanowymi widoczne były dobrze odgraniczone plamy rumieniowe z obecnością hiperkeratotycznych grudek i drobną łuską (ryc. 1). Podobne zmiany obserwowano na skórze nad wyniosłościami kostnymi w okolicy stawów skokowych i grzbietów stóp (ryc. 2). Na twarzy i w okolicy szpary międzypośladkowej obecne były zmiany rumieniowe (ryc. 3 i 4). W obrębie powierzchni dłoniowej rąk oraz na podeszwach stóp występowała hiperkeratoza (ryc. 5 i 6).
W wynikach badań laboratoryjnych nie stwierdzono istotnych odchyleń od normy. Badanie histopatologiczne potwierdziło rozpoznanie PRP. Miejscowo zastosowano emolienty, środki keratolityczne, preparaty glikokortykosteroidowe oraz maść z takrolimusem...
Omówienie
PRP obejmuje grupę przewlekłych zaburzeń keratynizacji, których wspólną cechą jest występowanie rumieniowych, przymieszkowych grudek oraz rozlanych rumieniowych plam z łupieżowatą łuską1. Wyróżnia się 3 szczyty zachorowań: we wczesnym dzieciństwie...