BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Przypadkowo wykryty inwazyjny rak piersi
lek. Magdalena Maciejewska
dr n. med. Martyna Sławińska
dr hab. n. med. Michał Sobjanek
- Opis przypadku chorej z rakiem podstawnokomórkowym skóry i współistniejącym rakiem piersi
- Przypomnienie o potrzebie czujności onkologicznej i konieczności badania całego pacjenta
- Rola dermatologa w opiece nad pacjentami z rakiem piersi
Opis przypadku
Pacjentka 81-letnia o II fototypie skóry została przyjęta do kliniki dermatologii w celu leczenia chirurgicznego raka podstawnokomórkowego (BCC – basal cell carcinoma) skóry czoła. Przy przyjęciu stwierdzono obecność owrzodziałego guza o średnicy 2,2 cm, o typowych cechach dermoskopowych (ryc. 1). Z relacji chorej wynikało, że zmiana pojawiła się około 3 lat wcześniej i stopniowo się powiększała. Dodatkowo pacjentka była obciążona nadciśnieniem tętniczym i otyłością.
Chora niechętnie zgodziła się na badanie skóry całego ciała, zapewniając o braku innych zmian skórnych budzących niepokój onkologiczny. Podczas oceny skóry tułowia stwierdzono zmianę rumieniowo-naciekową okolicy prawej brodawki sutkowej (ryc. 2). W badaniu palpacyjnym stwierdzono deskowaty naciek tej okolicy. W trakcie pogłębionego wywiadu chora przyznała, że zmianę zauważyła około roku wcześniej, jednak ze względu na brak objawów subiektywnych nie zasięgała z tego powodu porady lekarskiej.
Rycina 1A i B. Owrzodziały guz skóry czoła. Obraz kliniczny (A). W dermoskopii widoczne naczynia rozgałęzione (branched vessels/arborizing vessels) oraz owrzodzenie (powiększenie 20 ×, dermoskopia ze światłem niespolaryzowanym, żel immersyjny) (B)
Rycina 2A i B. Obraz kliniczny – zmiana rumieniowo-naciekowa okolicy otoczki prawej brodawki sutkowej, ujawniona podczas badania całego ciała (A). W obrazie dermoskopowym stwierdzono obecność naczyń w kształcie kropek (dotted vessels) oraz krótkich linijnych naczyń o nieregularnym przebiegu (linear irregular vessels) (powiększenie 20 ×, dermoskopia ze światłem niespolaryzowanym, żel immersyjny) (B)
Ognisko BCC wycięto chirurgicznie, a powstały ubytek zamknięto dwoma płatami zsuniętymi z jego bocznych części zgodnie z zasadami plastyki H. W badaniu histopatologicznym potwierdzono utkanie postaci guzkowej nowotworu. Biopsja zmiany rumieniowo-naciekowej okolicy brodawki sutkowej potwierdziła kliniczne podejrzenie inwazyjnego raka piersi.
Pacjentkę skierowano w trybie pilnym do poradni chirurgii onkologicznej. Po dodatkowych badaniach obrazowych, na podstawie których wykluczono obecność przerzutów odległych, oraz po konsylium wielospecjalistycznym pacjentkę zakwalifikowano do hormonoterapii przedoperacyjnej (letrozol w dawce 2,5 mg/24 h) z następczą mastektomią oszczędzającą i biopsją węzła wartowniczego. W jednym z 3 badanych węzłów chłonnych stwierdzono makroprzerzut raka piersi. Po leczeniu operacyjnym wdrożono uzupełniającą radioterapię na obszar piersi prawej oraz spływu chłonnego. Aktualnie pacjentka pozostaje pod kontrolą onkologiczną. W czasie 19 miesięcy obserwacji nie stwierdzono przerzutów odległych.
Omówienie
Rocznie w Polsce rak piersi jest rozpoznawany u ok. 19 000 osób1. Rola dermatologa w opiece nad pacjentami z tym nowotworem jest istotna. Dotyczy to zarówno rozpoznania skórnych manifestacji związanych z naciekiem komórek nowotworowych, zespołów paraneoplastycznych, jak i dermatologicznych powikłań stosowanych metod leczenia.
Zajęcie skóry jako pierwszy objaw choroby nowotworowej może być zauważone podczas badania dermatologicznego przeprowadzanego z innego powodu, tak jak u opisanej pacjentki. Według danych literaturowych 6-10% przypadków tego nowotworu manifestuje się początkowo zajęciem skóry2.
Każdy guzek, naciek lub owrzodzenie w tej okolicy powinny być poddane szczegółowej ocenie klinicznej i dermoskopowej, a w razie wątpliwości diagnostycznych – weryfikacji histopatologicznej3.
Pierwszą manifestacją raka piersi mogą być przerzuty nowotworowe do skóry. Jest to nowotwór, który u kobiet odpowiada za niemal 70% wszystkich przypadków meta ad cutis4. Zmiany te mogą mieć morfologię pojedynczych lub mnogich guzków, guzów, zmian naciekowych, dyskretnych zmian rumieniowych lub owrzodzeń umiejscowionych w okolicy klatki piersiowej, ale także w innych okolicach anatomicznych. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić łagodne i złośliwe nowotwory skóry, ale także choroby infekcyjne (półpasiec, różę, wyprzenie bakteryjne i grzybicze), zapalenie naczyń, popromienne zapalenie skóry oraz różne procesy przebiegające z utratą włosów w przypadku zmian umiejscowionych na skalpie3,5.
Najczęstszą manifestacją zajęcia skóry przez komórki raka piersi jest pojedynczy, spoisty, niebolesny guz będący wyrazem bezpośredniego nacieku na skórę lub rozsiewu drogą naczyń krwionośnych/limfatycznych.
Ponadto wyróżniono kilka szczególnych wariantów przerzutów tego nowotworu do skóry: rak w pancerzu (en cuirasse metastatic carcinoma), zapalny rak piersi (carcinoma erysipoloides), rak naczyniasty (carcinoma telangiectoides) oraz łysienie nowotworowe (alopecia neoplastica)3.