ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przegląd start-upów oferujących innowacyjne rozwiązania w dziedzinie dermatologii INNOWACJE W DERMATOLOGII
mgr Joanna Broy1
prof. dr hab. n. med. Anna Zalewska-Janowska2
- Nowe technologie w służbie dermatologii
- Rozwój start-upów oferujących innowacyjne narzędzia wspierające diagnostykę i leczenie chorób skóry
- Przegląd interesujących rozwiązań z tego zakresu
Rozwijające się nowe technologie w znacznym stopniu zmieniają medycynę, w tym jedną z najbardziej innowacyjnych specjalizacji – dermatologię. Ważnym elementem tego rozwoju jest działalność start-upów – nowo powstających firm, które wykorzystują m.in. rozwiązania telemedyczne lub sztuczną inteligencję i zmieniają modele opieki nad pacjentem, wprowadzając ją na wyższy poziom. Rozwój start-upów oraz dostarczanych przez nie produktów i usług wydaje się szansą na zwiększenie wydajności systemu opieki zdrowotnej, obniżenie kosztów, a tym samym poprawę wyników diagnostyki i leczenia.
Innowacyjne rozwiązania w dermatologii
Innowacja to nic innego jak proces twórczego rozpoznawania i rozwiązywania problemów. W kontekście dermatologii innowacja przekłada się często na sposób, w jaki lekarz wchodzi w interakcje z pacjentami, a sukces może charakteryzować się lepszym i szerszym dostępem do oferowanych usług, poprawą jakości obsługi, szybszym i skuteczniejszym procesem diagnostycznym lub terapeutycznym1. Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach postęp technologiczny rewolucjonizuje podejście do opieki nad pacjentem. Pojawiające się innowacyjne rozwiązania w znacznej mierze zmieniają praktykę dermatologiczną2. Nowoczesne technologie, rozwijane z udziałem lekarzy, są obecnie na dobrej drodze, aby pomóc w lepszym i skuteczniejszym diagnozowaniu i leczeniu chorób3.
Ogromny postęp w postrzeganiu innowacji oraz wykorzystaniu nowych technologii nastąpił w trakcie pandemii COVID-19. Medycyna przeszła w tym czasie wiele zmian4. Dermatolodzy szybko dostosowali się do tego zjawiska, żeby skutecznie móc nadal wspierać pacjentów, a technologia, która została przyjęta z konieczności, wyznaczyła kierunki dalszego rozwoju dermatologii. Na szczególną uwagę zasługują wszelkie rozwiązania telemedyczne, aplikacje mobilne, wykorzystanie sztucznej inteligencji. Po pandemii COVID-19 transformacja zachodząca w diagnostyce i leczeniu chorób skóry wydaje się oczywista. Technologia jest dostosowywana do potrzeb dermatologów dotyczących zdalnej współpracy. W specjalizacji, w której tak ważna jest dokładna ocena wizualnych aspektów choroby, rośnie rola nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie5. Konsekwencją opisywanych zmian jest wprowadzenie na rynek znacznej liczby innowacyjnych produktów i usług, które są rozwijane nie tylko przez duże firmy, funkcjonujące na rynku od wielu lat, lecz także przez powstające na całym świecie start-upy.