Aktualności
Wydarzyło się w diabetologii
Opracował Ryszard Sterczyński
Maleją wydatki na leczenie
Według danych Światowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w 2012 roku w Polsce na leczenie jednego chorego na cukrzycę przeznaczono 1145 USD, a w 2013 roku już tylko 1035 USD. Jak mówi prof. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, to niepokoi, bo i tak pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie. Więcej od nas wydają np. Łotwa czy Węgry.
Opaski dla chorego na cukrzycę
Lekarze sugerują pacjentom, aby nosili na nadgarstku opaski informujące o ich chorobie. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ z opaską pacjent czuje się bezpieczniej. Warto jednak wiedzieć, jakie warunki musi ona spełniać. Przede wszystkim powinna być kolorowa, rzucająca się w oczy, a jednocześnie tania, by w krytycznym momencie ktoś jej diabetykowi nie ukradł. Musi być trwała i wygodna, ale nie może przy tym zsuwać się z ręki. Materiał, z którego jest wykonana, nie może uczulać. Lekarz powinien też zwrócić pacjentowi uwagę, by oprócz informacji, że jest on diabetykiem, umieścił na opasce prośbę o wezwanie pogotowia i telefon do najbliższej osoby z rodziny.
Bez powikłań
Od sierpnia do listopada br. działała kampania edukacyjna „Cukrzyca bez powikłań”, zainicjowana przez organizacje pozarządowe. Jej partnerem było Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Akcja zwracała uwagę przede wszystkim na profilaktykę powikłań c...