BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Praktyka kliniczna
Behawioralna profilaktyka i terapia w praktyce diabetologicznej
Prof. zw. dr hab. med. Jan Tatoń
Ocenia się, że w etiologii cukrzycy typu 2 ok. 50 proc. wpływów należy przypisać czynnikom genetycznym i ok. 50 proc. czynnikom środowiskowym. Współczesne zmiany w środowiskowych uwarunkowaniach życia dużych populacji szczególnie łączą się ze stałym zwiększaniem się zapadalności na cukrzycę typu 2, rozwojem jej powikłań i chorób skojarzonych. Szczególnie patogennie oddziałują nowe, behawioralne ow etiologii cukrzycy typu 2 ok. 50 proc. wpływów należy przypisać czynnikom genetycznym i ok. 50 proc. czynnikom środowiskowym. Współczesne zmiany w środowiskowych uwarunkowaniach życia dużych populacji szczególnie łączą się ze stałym zwiększaniem się zapadalności na cukrzycę typu 2, rozwojem jej powikłań i chorób skojarzonych. Szczególnie patogennie oddziałują nowe, behawioralne okoliczności, czyli zmiany w stylu życia.[1,2]
Na społeczne znaczenie profilaktyki i terapii behawioralnej wskazują analizy epidemii cukrzycy. Według International Diabetes Federation, Diabetes Atlas, wyd. VII (2017)[3] liczba przypadków cukrzycy w Polsce wynosi w populacji dorosłej (20.-79. r.ż.) ok. 2 mln. Przewiduje się, że w roku 2035 zwiększy się o 55 proc. Jednocześnie liczbę przypadków stanu przedcukrzycowego w Polsce oceniono na ok. 5 mln.
Ważną szansą ograniczenia tych zagrożeń jest wprowadzenie profilaktyki i terapii behawioralnej, która w ujęciu personalistycznym okazuje się skuteczna. Wskazuje na tę okoliczność wiele badań. Do głównych i już klasycznych należą badania zespołów Knowlera W.C. i wsp. – USA,[4] Lindströma J. i wsp. – Finlandia,[5] Pan X. i wsp. – Chiny.[6] Stosowanie rekomendacji i zaleceń behawioralnych jako kierunku działań każdego lekarza powinno mieć rutynowy charakter.
Behawioralna profilaktyka i terapia w stylu żywienia
Sposób odżywiania osób z cukrzycą typu 2 wynika z wprowadzonych do praktyki zasad „medycyny opartej na dowodach” (EBM – Evidence Based Medicine) oraz stosowania zaleceń „skupionych na indywidualnej charakterystyce pacjenta” (patient-centred care).[7,8]
Rekomendacje dotyczące terapeutycznego żywienia osób z cukrzycą typu 2 można podzielić na 2 działy. Pierwszy obejmuje ogólne, behawioralne zasady żywienia, drugi sposoby ich realizacji w praktyce pacjentów.
Zasady te można sformułować następująco:
1. Sposób odżywiania się osób z cukrzycą typu 2 musi w pełni stosować się do naukowo uzasadnionych celów i metod żywienia osób zdrowych, czyli do fizjologii żywienia; zasada powyższa odnosi się do potrzeb jakościowych oraz ilościowych żywienia.