BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Od stomatologów dla diabetologów
Zapalenie przyzębia u pacjentów leczonych diabetologicznie
Dr n. med. prof. PUM Elżbieta Dembowska1
Lek. dent. Aleksandra Homik-Rodzińska2
Zapalenie przyzębia (periodontitis) to przewlekła choroba zapalna obejmująca tkanki otaczające zęby. W jej przebiegu dochodzi do utraty kości brzeżnej wyrostka zębodołowego lub części zębodołowej żuchwy, niekiedy aż do okolicy okołowierzchołkowej, co prowadzi do ruchomości zębów, a nawet ich utraty.
Choroba przyzębia jest spowodowana najczęściej brakiem równowagi między mechanizmami obronnymi gospodarza ulegającymi upośledzeniu, a wzrastającą liczbą drobnoustrojów obecnych w płytce bakteryjnej zlokalizowanej na powierzchni zębów.
Destrukcja kości jest spowodowana przede wszystkim obecnością bakterii beztlenowych takich jak:
- Aggregatibacter actinomycetemcomitans (Aa, bakteria względnie beztlenowa, występująca w kieszonkach do 5 mm),
- Porphyromonas gingivalis (Pg),
- Tannerella forsythia (Tf),
- Treponema denticola (Td),
- Prevotella intermedia (Pi), bytujących w głębokich kieszonkach przyzębnych (kieszonki ≥6 mm).
Klinicznymi objawami występującego zapalenia przyzębia są: krwawienie dziąseł, obrzęk oraz zaczerwienienie dziąseł oraz brodawek międzyzębowych, odsłonięcie szyjek zębowych, zwiększona ruchomość zębów oraz suchość w jamie ustnej (ryc. 1 i 2).
Choroba może przybierać postać zlokalizowaną lub uogólnioną, W przebiegu zapalenia przyzębia dochodzi do wzrostu mediatorów prozapalnych, takich jak IL-1, IL-6 oraz TNF- α, które odgrywają istotną rolę nie tylko jako czynniki miejscowe, ale także stanowią przyczynę ryzyka wystąpienia lub oddziaływania przy współistnieniu chorób, takich jak miażdżyca, udar mózgu, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca.
Związek między cukrzycą a zapaleniem przyzębia jest obukierunkowy. Choroba przyzębia zwiększa ryzyko cukrzycy i przewlekłych powikłań cukrzycowych. W przebiegu zapalenia przyzębia występuje bowiem zwiększenie poziomu mediatorów prozapalnych: IL-1, IL-6 i TNF-α oraz białka C-reaktywnego i fibrynogenu, które odpowiadają za pracę wątroby i powodują zwiększoną odpowiedź zapalną z jednoczesnym zaburzeniem szlaków sygnałowych insuliny. Taka sytuacja wpływa na zmniejszenie wytwarzania tego hormonu.
Również u osób chorych na cukrzycę typu 2 odpowiedź immunologiczna jest zmieniona, gdyż upośledzone jest wytwarzanie przeciwciał przeciwko patogenom związanym z zapaleniem przyzębia. W cukrzycy dochodzi również do zwiększenia wartości hemoglobiny glikowanej HbA1c.