ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Doniesienia zagraniczne
COVID-19 w powiązaniu ze schorzeniami współistniejącymi okiem diagnosty laboratoryjnego
dr n. med. Irena Duś-Ilnicka
• W czym wirusy SARS i MERS są podobne do SARS-CoV-2, a co je różni i jak tę wiedzę możemy wykorzystać w odniesieniu do diagnostyki, rokowania i leczenia zakażonych?
• Jakie są najczęstsze choroby współistniejące wśród pacjentów z COVID-19?
• Dlaczego zakażenie SARS-CoV-2 u osób z cukrzycą może prowadzić do wyższego stężenia glukozy we krwi i nieprawidłowej zmienności dobowej glukozy?
Diagnosta laboratoryjny opracowujący stan wiedzy o COVID-19 dla diabetologów? Można zadać sobie pytanie, skąd takie połączenie. Myślę, że każdy z państwa ma ulubionego diagnostę laboratoryjnego i ulubione laboratorium, z którym współpracuje na co dzień, analizując przypadki swoich pacjentów. Bez wyników dostarczanych przeze mnie i moich kolegów oraz koleżanki po fachu nie ma możliwości wyznaczenia właściwego leczenia w państwa dziedzinie medycyny.
Jako diagnosta i wykładowca akademicki dokonałam dla państwa przeglądu najnowszego stanu wiedzy naukowej w zakresie zachorowań na COVID-19 w powiązaniu ze schorzeniami współistniejącymi. Kryteria wyszukiwania obejmowały publikacje w języku angielskim, pełnotekstowe, z zagwarantowanym dostępem (full access) w wyszukiwarce pubmed.gov.
Cukrzyca (DM – diabetes mellitus) jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności pacjentów na całym świecie. Ten stan jest związany z powikłaniami makro- i mikronaczyniowymi, które ostatecznie wpływają na przeżycie pacjenta1. W przypadku pandemii konieczne jest zwrócenie uwagi na choroby współistniejące, które mogą dodatkowo obciążać chorego oraz wprowadzać ryzyko cięższego przebiegu infekcji. Warto również zwrócić uwagę na ryzyka płynące z obciążenia ochrony zdrowia związane z COVID-19, aby uniknąć problemów zdrowotnych pacjentów, które mogą się pojawić w wyniku mniejszej dostępności do pozostałych usług medycznych.
SARS i MERS – co już wiemy
Wielu specjalistów z zakresu wirusologii i epidemiologii podkreśla, że koronawirusy są gatunkiem znanym od dawna. Większość z nich jest dla nas niegroźna. Pamiętamy jednak epidemie z udziałem β-koronawirusów:
SARS-CoV, potocznie SARS (severe acute respiratory syndrome-associated coronavirus), jest odpowiedzialny za epidemię, która rozpoczęła się w listopadzie 2002 r. i trwała do lipca 2003 r., wykazując wskaźnik śmiertelności w zakresie 9,60% 2,3.
MERS-CoV, potocznie MERS (Middle East respiratory syndrome-associated coronavirus), rozpoczął proces infekcji w kwietniu 2012 r. i do listopada 2019 r. wykazał wskaźnik śmiertelności w zakresie 34,4% wśród pacjentów nim zakażonych2,3.