ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Praktyka kliniczna
Monitorowanie pacjentów po zabiegu bariatrycznym
dr n. med. Anna Hans-Wytrychowska
• Chirurgia bariatryczna jako najskuteczniejsza metoda leczenia otyłości
• Rodzaje zabiegów bariatrycznych i różnice między nimi
• Powikłania po zabiegach bariatrycznych
• Reżim dietetyczny i aktywność fizyczna – zalecenia
Otyłość została uznana za chorobę dopiero w drugiej połowie XX w., a w 1997 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalną epidemię otyłości1. Jej leczenie przyczynowe nadal jest wyzwaniem. Prognozuje się, że w 2030 r. ok. 20% światowej populacji osób dorosłych będzie otyłych.
Operacje bariatryczne powodują utratę masy ciała, zmniejszają zaburzenia endokrynne i metaboliczne związane z otyłością oraz zmniejszają współchorobowość.
Leczenie bariatryczne przy licznych zaletach niesie ze sobą ryzyko powikłań. Wczesne powikłania są typowe dla zabiegów w obrębie jamy brzusznej. Powikłania późne obejmują hipoglikemię i zaburzenia wchłaniania. Takie zabiegi zmieniają anatomię przewodu pokarmowego oraz modyfikują fizjologiczne procesy trawienia.
Opieka nad pacjentem obejmuje odpowiednie leczenie dietetyczne, suplementację niedoborów mikroelementów i witamin oraz wsparcie psychologiczne.
Skomplikowany system interakcji sygnałów z układów nerwowego i endokrynnego regulujący odczuwanie głodu i sytości, współdziałanie neurotransmiterów podwzgórza oraz innych struktur ośrodkowego układu nerwowego w regulacji bilansu energetycznego, kształtowanie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem energetycznym a regulacją dostaw, indywidualne parametry każdego pacjenta w tym zakresie sprawiają, że klasyczne leczenie otyłości za pomocą diety, aktywności fizycznej, farmakologii i psychologii jest mało skuteczne2.
Chirurgia bariatryczna jest uznawana obecnie za najskuteczniejszą metodę leczenia otyłości. Zapewnia większą redukcję masy ciała oraz lepszą kontrolę nad chorobami współtowarzyszącymi, przede wszystkim cukrzycą typu 2, niż metody niechirurgiczne3. Sama modyfikacja trybu życia umożliwia zmniejszenie masy ciała o 5-10%. Niestety, po 3-6 miesiącach u większości leczonych (nawet 90%) występuje powrót do masy ciała co najmniej początkowej4,5. Po zabiegach bariatrycznych uzyskuje się większy spadek masy ciała, który jest trwały i utrzymuje się co najmniej 15-20 lat6. Dlatego chirurgia metaboliczna, niezależnie od zastosowanej metody, jest najbardziej skuteczną metodą leczenia otyłości7. Należy jednak pamiętać, że celem chirurgii bariatrycznej jest leczenie skrajnej otyłości zagrażającej życiu pacjenta.
Kwalifikacja do zabiegu
Nadal podstawowe kryteria kwalifikacji do operacji bariatrycznej to wiek pacjenta i wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index) definiowany jako masa chorego w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości wyrażonej w metrach8. Do zabiegu kwalifi...