BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wytyczne
Insulinoterapia w cukrzycy typu 2 – aktualne miejsce w wytycznych
dr n. med. Anna Duda-Sobczak
prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
- Postępowanie kliniczne u chorych na cukrzycę w świetle wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
- możliwości insulinoterapii uwzględniające sytuację kliniczną pacjenta i jego potrzeby
- algorytm prowadzenia terapii
- pacjent jako osoba współdecydująca o sposobie leczenia
Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u osób z cukrzycą
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) od 2005 r. przygotowuje i publikuje co roku zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u osób z cukrzycą. Powstają one dzięki zaangażowaniu i pracy zespołu ekspertów z różnych dziedzin, uwzględniają aktualny stan wiedzy klinicznej i stanowią wsparcie w codziennej pracy lekarzy praktyków.
Zgodnie z zasadą holistycznego podejścia do opieki nad pacjentem z cukrzycą typu 2 rekomendacje zawierają wskazówki dotyczące samej diagnostyki, ustalania celów leczenia, możliwych farmakologicznych i niefarmakologicznych metod leczenia (w tym modyfikacji w zakresie stylu życia), profilaktyki powikłań oraz terapii już rozpoznanych powikłań, postępowania w przypadku wystąpienia chorób towarzyszących lub stanów nagłych dekompensujących przebieg cukrzycy.
W systemowym ujęciu opieki zdrowotnej pacjent pozostaje aktywnym członkiem wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego i ma realny wpływ na ostateczny wybór terapii. Mając na uwadze aktualne możliwości wyboru różnych ścieżek terapeutycznych w algorytmie leczenia cukrzycy, opartych na wielu zróżnicowanych pod względem profilu działania, sposobu dawkowania czy kosztu leczenia grupach lekowych, jak również indywidualną sytuację pacjenta, jego motywację do leczenia, możliwości poznawcze oraz aspekty socjalne, takie ujęcie wydaje się jak najbardziej uzasadnione1.