Poradnictwo dla pacjentek po przedwczesnym pęknięciu błon płodowych na granicy przeżywalności płodu
Society for Maternal-Fetal Medicine z udziałem Anthony’ego Sciscione, DO i Gwendolyn Grant, DO
Znajomość typowego przebiegu klinicznego przedwczesnego pęknięcia błon płodowych na granicy przeżywalności płodu pomaga lekarzom w przeprowadzeniu rodziców przez trudny proces decyzyjny.
Dwudziestoczteroletnia pacjentka, CI P0, zgłosiła się do porodu w 22 4/7 tygodniu ciąży po doznaniu uczucia pęknięcia i tryśnięciu płynu z pochwy. W badaniu z zastosowaniem sterylnego wziernika zaobserwowano płyn zalegający w sklepieniu pochwy, a badanie z papierkiem nitrazynowym oraz test krystalizacji dały wyniki dodatnie. W badaniu wziernikowym szyjka macicy wydaje się zamknięta i długa. W badaniu USG przez powłoki brzuszne zidentyfikowano ubytek płynu owodniowego.
Ustalasz rozpoznanie przedwczesnego pęknięcia błon płodowych na granicy przeżywalności płodu. Jakiej rady udzielisz pacjentce w odniesieniu do prawdopodobnego przebiegu klinicznego tego powikłania, a także potencjalnego ryzyka i konsekwencji po stronie matki i dziecka?
Przedwczesne pęknięcie błon płodowych (premature rupture of membranes, PROM) to stan polegający na pęknięciu błon owodniowo-kosmówkowych przed rozpoczęciem porodu. Pojęcie przedwczesnego pęknięcia błon płodowych na granicy przeżywalności płodu odnosi się do przypadków PROM, które mają miejsce między 20 (20 0/7) a 26 (25 6/7) tygodniem ciąży.1 Choć powikłanie to dotyczy mniej niż 1% (około 0,4%)2 ciąż, konsekwencje dla płodu i matki, jak również skutki psychologiczne i socjoekonomiczne mogą być bardzo poważne.
Znajomość typowego przebiegu klinicznego przedwczesnego pęknięcia błon płodowych na granicy przeżywalności płodu pomaga lekarzowi nie tylko udzielić właściwej porady, ale także stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia rodziców przez trudny proces decyzyjny. Czas oczekiwania na poród różni się znacznie zależnie od wieku ciąży, w jakim pojawia się PROM (tab. 1).3-7 Pierwotną przyczyną prowadzącą do porodu jest rozwój zakażenia wewnątrzmacicznego. Kolejnymi najczęstszymi wskazaniami do porodu są oddzielenie się łożyska oraz nieprawidłowy profil biofizyczny płodu.5,7-10
Czas oczekiwania na poród wydaje się odwrotnie skorelowany z wiekiem ciąży, w jakim pojawia się PROM. Dłuższy czas do wystąpienia porodu odnotowywano w przypadkach, gdy PROM nastąpiło we wcześniejszym okresie ciąży.11 Przy udzielaniu informacji rodzicom ważne jest, by pamiętać o retrospektywnym charakterze większości publikowanych badań oraz o wyłączaniu z nich pacjentek niekwalifikujących się do postępowania wyczekującego (np. ciąże z zapaleniem błon płodowych i łożyska wraz z obumarciem płodu). W rezultacie czas oczekiwania na poród w przypadku ciąż powikłanych PROM na granicy przeżywalności płodu jest najprawdopodobniej przeszacowywany, a zachorowalność w przypadku matki i płodu może być zaniżana.