Nowe wytyczne dotyczące suplementacji żelaza w czasie połogu
mgr inż. Małgorzata Sobczyk, prof. dr hab. Danuta Rosołowska-Huszcz
Specjaliści WHO opracowali wytyczne do wprowadzenia prewencyjnej suplementacji żelaza u kobiet w połogu. Obecnie w grupie tej suplementacja zalecana jest tylko w przypadku ryzyka wystąpienia niedokrwistości.
Wprowadzenie
Niedobór żelaza i niedokrwistość, mimo dostępności źródeł pokarmowych, stanowią problem nie tylko Trzeciego Świata, ale również społeczności krajów wysoko rozwiniętych. Do grupy dużego ryzyka zagrożenia niedokrwistością z niedoboru żelaza należą kobiety w wieku rozrodczym, ciężarne oraz dzieci,1,2 dlatego suplementację tego składnika minaralnego zalecano u kobiet planujących założenie rodziny, ciężarnych oraz niemowląt >6 miesiąca życia.
Nowe rekomendacje
Zespół badawczy WHO zwraca jednak uwagę, że zlekceważone niskie stężenie żelaza u matki w połogu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia jej (osłabienie, depresja poporodowa) oraz dziecka, zwłaszcza w przypadku niskiego spożycia żelaza z dietą oraz krótkiego okresu między ciążami (<18 miesięcy). Mimo zmniejszenia zapotrzebowania na żelazo po porodzie sama ciąża i poród wiążą się z jego dużą utratą, tym bardziej jeżeli porodowi towarzyszyła duża utrata krwi. W połogu niedokrwistość jest przyczyną nieprawidłowej inwolucji mięśnia macicy, krwawień oraz zakażenia połogowego. Obserwuje się, że ok. 60% kobiet w połogu ma niedobory żelaza lub jawną niedokrwistość. Dlatego może to być okres kluczowy, w którym należy wspomóc organizm w odzyskaniu nadwyrężonych zapasów. W raporcie odnotowano, że niedokrwistość dotyczy nawet 30% kobiet w połogu zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte.2