BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru
Przepisy dotyczące badań gęstości piersi – czy lekarze ich przestrzegają?
Jay Goldberg, MD, MSCP1
Sara Mirghani, MD2
Sarah Woodman, MD3
Przepisy, które miały zwrócić uwagę kobiet na to, że rak piersi może być trudniejszy do wykrycia, są niejasne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentek.
ZAGADNIENIA KLUCZOWE
- Obecnie w 24 stanach USA obowiązują podobne przepisy wprowadzające wymóg informowania pacjentek o zwiększonej gęstości tkanek piersi stwierdzonej w mammografii.
- Proste interwencje mogą poprawić przestrzeganie przepisów dotyczących informowania o zwiększonej gęstości tkanek piersi i ograniczyć odpowiedzialność prawną.
Duża część ginekologów-położników ma niewielką wiedzę na temat licznych niedawno wprowadzonych praw stanowych i proponowanych przepisów federalnych dotyczących przesiewowych mammogramów, w których stwierdzono zwiększoną gęstość tkanek piersi. Przepisy te nakazują lub co najmniej sugerują, aby lekarz podejmował odpowiednie działania w przypadku uzyskania takiego wyniku badania, ale zasadniczo nie znajduje to potwierdzenia w znanych faktach klinicznych.
Kwestia gęstości tkanek piersi w ocenie mammograficznej jest dobrze znana radiologom, natomiast w piśmiennictwie z zakresu ginekologii i położnictwa oraz podstawowej opieki zdrowotnej opublikowano na ten temat bardzo niewiele prac. Nieprzestrzeganie stanowych przepisów dotyczących zawiadamiania o zwiększonej gęstości tkanek piersi stwierdzonej w mammografii może jednak narażać na ryzyko odpowiedzialności medyczno-prawnej, jeżeli później u pacjentki rozpoznany zostanie rak piersi.
W klasyfikacji Breast Imaging Reporting and Data System (BI-RADS) wyróżnia się cztery kategorie gęstości piersi w mammografii: niemal wyłącznie tkanka tłuszczowa, rozsiane zagęszczenia włóknisto-gruczołowe, niejednorodne zagęszczenia oraz znaczny wzrost gęstości tkanki (ryc. 1 i 2).
Gęsta tkanka piersi pochłania więcej promieniowania podczas mammografii niż tkanka tłuszczowa. Teoretycznie zmniejsza to dokładność mammografii w wykrywaniu raka piersi, ale dodatkowe obrazowanie tkanek o zwiększonej gęstości nie powoduje statystycznie istotnej poprawy dokładności diagnostycznej mammografii. Stwierdzono również, że w porównaniu z przeciętną gęstością tkanek piersi względne ryzyko raka piersi u kobiet z niejednorodnymi zagęszczeniami lub znacznym wzrostem gęstości tkanki wynosi odpowiednio 1,2 oraz 2,1.1
Pierwsze prawo dotyczące informowania o gęstości tkanek piersi w ocenie mammograficznej zostało wprowadzone w 2009 roku w stanie Connecticut. Obecnie w 24 stanach USA obowiązują podobne przepisy wprowadzające wymóg informowania pacjentek o zwiększ...