Temat numeru
Obrót zewnętrzny płodu: narzędzie w celu zapobiegania pierwszemu cięciu cesarskiemu
Stephen F. Thung, MD, MSCI
Podsumowanie wytycznych
Committee Opinion American College of Obstetricians and Gynecologists No 161: External cephalic version
W Stanach Zjednoczonych panuje powszechne przekonanie, że łączna częstość wykonywania cięć cesarskich jest większa, niż jest to potrzebne. Podejmowane są działania w celu zmniejszenia liczby tych zabiegów, częściowo przez zachęcanie lekarzy do zmiany praktyki postępowania. Ponieważ położenie miednicowe wiąże się z dużą częstością wykonywania cięć cesarskich, na nowo zainteresowanie budzą takie techniki, jak obrót zewnętrzny płodu i poród przez pochwę w przypadku położenia miednicowego. Celem tego dokumentu jest dostarczenie informacji na temat obrotu zewnętrznego płodu dzięki podsumowaniu istotnych dowodów przedstawionych w opublikowanych badaniach oraz sformułowanie zaleceń dotyczących stosowania tego manewru w praktyce położniczej.
Wykorzystane za zgodą. © American College of Obstetricians and Gynecologists.
Komentarz
Kiedy byłem rezydentem w New York University/Bellevue Hospital, jednym z zabiegów, które lubiłem najmniej, był obrót zewnętrzny płodu. Zamiana położenia miednicowego płodu na położenie główkowe stała się jedną ze straconych szans na poród przez pochwę – doświadczenie to stawało się coraz rzadsze, kiedy szkoliłem się w latach 90. XX wieku.
Entuzjazm, z jakim podchodzono do porodów przez pochwę w przypadku położenia miednicowego, przez lata się zmniejszył. Dla większości z nas położenie miednicowe w terminie porodu oznacza obecnie wybór postępowania po linii najmniejszego oporu – wykonanie szybkiego i typowo bezproblemowego pierwotnego cięcia cesarskiego.
Nieprawidłowe położenie płodu w terminie porodu występuje nierzadko – w około 3% ciąż – i jest częstym wskazaniem do cięcia cesarskiego. Jako kierownik oddziału położniczego w Ohio State University próbuję ograniczać częstość wykonywania pierwotny...
Obrót zewnętrzny płodu jest od dawna wykonywanym zabiegiem, który zwiększa szansę uzyskania położenia główkowego płodu w momencie porodu. Dane z bazy Cochrane jednoznacznie przemawiają za tą praktyką, ponieważ zmniejsza ona częstość wykonywania ci...