Właściwe pytanie rozwiązuje problem bólu u nastolatki
Maya M. Kumar, MD
Po kilku nieudanych próbach leczenia odpowiedź na proste pytanie wskazuje na właściwe rozpoznanie.
- Zapalenie narządów miednicy (PID) występuje w którymś momencie życia u mniej więcej 5% aktywnych seksualnie kobiet i może zwiększać ryzyko przyszłej niepłodności.
- Rozpoznanie PID wymaga wykonania badania dwuręcznego, które może być jedynym sposobem odróżnienia PID od innych chorób.
Opis przypadku
Na oddział ratunkowy przybywa szesnastoletnia dziewczyna w towarzystwie swojego chłopaka i zgłasza ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha występujący od 24 godzin. Towarzyszy temu ból w dolnej części pleców w linii pośrodkowej ciała oraz niewielkie krwawienie z pochwy (1-2 tampony dziennie). Pacjentka odczuwała również nudności, ale nie wymiotowała. Zaprzecza występowaniu gorączki, biegunki, zaparcia, objawów dyzurycznych, nieprawidłowej wydzieliny z pochwy, a także obecności krwi w stolcu i krwiomoczu.
Wywiad i badanie przedmiotowe
Krwawienie z pochwy wskazuje na przyczyny ginekologiczne, które można podzielić na stany związane z ciążą (z których największe zagrożenie dla życia stwarza ciąża ektopowa) oraz stany z nią niezwiązane. Częstymi problemami, które również należy brać pod uwagę, są choroby przewodu pokarmowego (z których największe zagrożenie dla życia stwarza zapalenie wyrostka robaczkowego), choroby układu moczowego, ból ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz zapalenie węzłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej.
Badania podmiotowe i przedmiotowe tej pacjentki obejmowały pełny przegląd dolegliwości ze strony poszczególnych układów narządów oraz wywiad dotyczący aktywności seksualnej, zebrany z zachowaniem poufności. Lekarz izby przyjęć rozmawiał z pacjentką na osobności, bez chłopaka. Pacjentka mówiła lekarzowi, że obawia się, że może być w ciąży. Sądziła, że ostatnie krwawienie miesiączkowe wystąpiło 4-5 tygodni wcześniej, ale trudno jej sobie to przypomnieć. Regularnie odbywała z chłopakiem stosunki seksualne bez zabezpieczenia i nie stosowała żadnej antykoncepcji. Ostatni stosunek bez zabezpieczenia odbyła 10 dni wcześniej. Przed dwoma tygodniami wykonała w publicznej przychodni badania w kierunku zakażenia chlamydią i rzeżączki, których wyniki były prawidłowe. Jej chłopak jest jej jedynym partnerem seksualnym w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Pacjentka była w dobrym stanie ogólnym, bez ostrych dolegliwości. Ciśnienie tętnicze wynosiło 124/79 mmHg, a częstość rytmu serca 110 uderzeń na minutę. Temperatura ciała wynosiła 37,6°C. W badaniu przedmiotowym oczu, uszu, nosa i gardła nie stwie...