Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Migrena u kobiet
Kavita Kalidas, MD
Wahania stężeń hormonów odgrywają rolę w migrenie, dlatego podczas ustalania planu leczenia należy brać pod uwagę czynniki hormonalne i zmiany aktywności hormonów.
ZAGADNIENIA KLUCZOWE
- Migrenowe bóle głowy u kobiet zależą w znacznym stopniu od wahań hormonalnych, do których dochodzi w ciągu całego życia kobiety.
- W zależności od rodzaju i częstotliwości bólów głowy leczenie migreny może przybierać postać albo krótkoterminowej profilaktyki, albo codziennej prewencji.
- Ryzyko udaru mózgu u pacjentek z migreną jest wyraźnie powiązane z paleniem tytoniu i stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza zawierających większe dawki estrogenu
Ból głowy należy do najczęstszych stanów neurologicznych, a jego obecna częstość występowania w populacji ogólnej na całym świecie wynosi 47%.1 W badaniu Global Burden of Disease Study z 2015 roku wymieniono bóle głowy (migrena, napięciowy ból głowy oraz ból głowy spowodowany nadużywaniem leków przeciwbólowych) jako trzecią pod względem znaczenia przyczynę niesprawności w grupie wiekowej 15-49 lat.2 U kobiet bóle głowy są częstsze, częściowo z powodu większej częstości występowania migreny (18%), w porównaniu z mężczyznami (6%).3 Wiadomo, że wahania hormonalne podczas dojrzewania, ciąży i menopauzy, a także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i terapii hormonalnej po menopauzie wpływają na częstość występowania i intensywność migreny w ciągu całego życia kobiety. W niniejszym artykule przedstawiono, w jaki sposób zmienne stężenia hormonów w ciągu całego życia kobiety wpływają na migreny u kobiet.
Wprowadzenie
Migrena charakteryzuje się nawracającymi umiarkowanymi lub ciężkimi bólami głowy, które nasilają się podczas aktywności oraz wiążą się z nadwrażliwością na światło i dźwięki, nudnościami oraz wymiotami.4 W przybliżeniu u co czwartej osoby z migreną występuje aura, czyli w pełni odwracalne zaburzenia wzrokowe, czuciowe lub dotyczące mowy, trwające od 5 do 60 minut przed wystąpieniem bólu głowy. Najczęstsze są objawy wzrokowe, które mogą obejmować albo utratę wzroku, albo dodatkowe zjawiska, takie jak światła i linie przemieszczające się w kierunku obwodowym, bądź też połączenie utraty wzroku i dodatkowych objawów. Objawy czuciowe obejmują szerzące się drętwienie i mrowienie, a zaburzenia mowy mogą polegać na trudności w doborze słów.
Migrenę uważa się za dziedziczną chorobę naczyniowo-mózgową, w której aktywacja układu trójdzielno-naczyniowego powoduje uwolnienie neuropeptydów, takich jak peptyd związany z genem kalcytoniny oraz substancja P.3 Na występowanie migreny wpływają...