BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wirusowe zapalenie wątroby typu C podczas ciąży
Brenna L. Hughes, MD1
Charlotte M. Page, MD2
Jeffrey A. Kuller, MD3
W artykule przedstawiono zasady przesiewowego wykrywania, leczenia i postępowania w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV – hepatitis C virus) u kobiet w ciąży.
Wprowadzenie
Od 1 do 2,5% ciężarnych w Stanach Zjednoczonych jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, co wiąże się z mniej więcej 5% ryzykiem przeniesienia zakażenia z matki na dziecko. Takie przeniesienie może nastąpić podczas ciąży lub w okresie okołoporodowym. Zakażenie HCV w ciąży wiąże się z 2 głównymi problemami: 1) dobrostanem matki, tj. wpływem ciąży na przebieg przewlekłego zakażenia HCV, i 2) dobrostanem płodu, tj. przenoszeniem zakażenia z matki na dziecko oraz wpływem zakażenia u matki na wyniki ciąży.
Jaki jest naturalny przebieg zakażenia HCV?
Oprócz transmisji pionowej zakażenie HCV przenosi się drogą przezskórnej ekspozycji na krew w wyniku stosowania zanieczyszczonych igieł do wstrzykiwania narkotyków lub w wyniku ekspozycji zawodowej. Stosunek płciowy jest nieefektywnym sposobem przenoszenia zakażenia. Pierwsze 6 miesięcy po ekspozycji na HCV określa się mianem ostrego zakażenia HCV, które w 75% przypadków jest bezobjawowe. Jeżeli występują objawy, obserwuje się ból brzucha, nudności, jadłowstręt, żółtaczkę lub ogólnie złe samopoczucie. Bez leczenia około 15% zakażonych samoistnie eliminuje HCV w ciągu 6 miesięcy od zakażenia, chociaż niektórzy szacują ten odsetek na aż 45%. U osób, które nie wyeliminują wirusa, pozostaje on w ich organizmach przez resztę życia i rozwija się przewlekłe zakażenie HCV, które w znacznej mierze odpowiada za chorobowość i umieralność związaną z HCV, głównie z powodu marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.
Jaki jest wpływ ciąży na HCV?
Badacze przypuszczają, że osłabienie matczynej odpowiedzi immunologicznej, do którego dochodzi podczas ciąży, może prowadzić do zmniejszenia immunologicznego uszkodzenia komórek wątroby wywoływanego przez HCV. Ten mechanizm odpowiadałby także za zmniejszenie aktywności aminotransferazy alaninowej (AlAT) obserwowane u ciężarnych, a także zwiększenie stężenia kwasu rybonukleinowego (RNA) HCV w surowicy w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Niektóre wyniki badań histologicznych również wskazują na to, że ciąża może się wiązać ze zmniejszeniem uszkodzenia wątroby przez HCV, ale dostępne dane są sprzeczne.
Jaki jest wpływ HCV na wyniki ciąży?
Zakażenie HCV wiąże się z niekorzystnymi wynikami ciąży. W 2 populacyjnych retrospektywnych badaniach kohortowych oraz niedawnej metaanalizie stwierdzono, że u dzieci urodzonych przez matki zakażone HCV istniało większe prawdopodobieństwo niepomyś...