BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z ginekologii i położnictwa
Codziennie zdajesz egzamin z ginekologii i położnictwa
Pytania dotyczące rzucawki przygotował dr hab. n. med. Michał Pomorski z II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Szanowni Czytelnicy!
Ten dział jest wzorowany na pytaniach z trzeciego etapu egzaminu USMLE® (United States Medical Licensing Examination; egzamin ten warunkuje otrzymanie licencji na wykonywanie zawodu lekarza). W odróżnieniu od klasycznych pytań egzaminacyjnych tu zadajemy pytania o decyzje w konkretnych sytuacjach klinicznych. Odpowiedź na nie pozwala skonfrontować swoją wiedzę ze zdaniem ekspertów. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo ten dział z zainteresowaniem i uznają go za wartościowe uzupełnienie stałej profesjonalnej edukacji medycznej.
1. Dwudziestopięcioletnia pacjentka w 34 tygodniu pierwszej ciąży została przywieziona przez zespół pogotowia ratunkowego po wypadku komunikacyjnym. Kobieta nie pamięta przebiegu zdarzenia. Zgłasza ból głowy. W badaniu przedmiotowym nie stwierdzono obrażeń, oprócz przygryzienia języka. Ciśnienie tętnicze wynosi 170/100 mmHg. W wywiadzie od 14 tygodnia ciąży nadciśnienie tętnicze leczone metylodopą. Poza tym dotychczasowy przebieg ciąży bez powikłań. Jaką możliwą przyczynę nagłej utraty przytomności należy wziąć pod uwagę w diagnostyce różnicowej?
a. Krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego
b. Rzucawkę
c. Hipoglikemię
d. Guz mózgu
e. Padaczkę
f. Wszystkie odpowiedzi są prawidłowe
Komentarz
W diagnostyce różnicowej utraty przytomności w ciąży powinno się także uwzględnić: niewydolność nadnerczy, uraz mózgu, zapalenie mózgu i/lub opon mózgowo-rdzeniowych, udar krwotoczny/niedokrwienny, zakrzepicę naczyń mózgowych, toczeń, zaburzenia metaboliczne, przedawkowanie substancji psychoaktywnych, objawy odstawienne oraz wstrząs septyczny/kardiogenny.
2. U 36-letniej pacjentki w 36 tygodniu pierwszej ciąży, hospitalizowanej na oddziale patologii ciąży z powodu stanu przedrzucawkowego wystąpiła rzucawka. Typowy przebieg napadu jest następujący:
a. Hiperwentylacja, naprzemienne skurcze i relaksacja mięśni, utrata przytomności
b. Zachłyśnięcie treścią pokarmową, bezdech, utrata przytomności
c. Utrata świadomości, silne napięcie mięśni, bezdech, następnie naprzemienne skurcze i relaksacja mięśni, a po ich zakończeniu śpiączka
d. Toniczne skurcze mięśni szkieletowych bez utraty przytomności
e. Asystolia, utrata przytomności