BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Metody operacyjnego leczenia obniżenia narządów miednicy mniejszej
dr n. med. Paweł Szymanowski1
lek. Wioletta Katarzyna Szepieniec1
lek. Paweł Gruszecki1
prof. dr hab. n. med. Jerzy Sikora2
Celem artykułu jest przegląd aktualnych metod operacyjnych stosowanych w leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej, ocena ich wad i zalet oraz próba usystematyzowania wskazań do operacji.
Wprowadzenie
Obniżenie narządów miednicy mniejszej stanowi istotny problem terapeutyczny. Mięśnie miednicy mniejszej wraz ze strukturami powięziowymi i więzadłami odgrywają ważną rolę w utrzymaniu pionowej postawy ciała oraz zawartości jamy brzusznej w tej pozycji mimo działania sił grawitacyjnych. Struktury dna miednicy mają też znaczenie dla homeostazy układu moczowo-płciowego i dolnego odcinka układu pokarmowego, a także dla życia seksualnego i rozrodu. Do uszkodzeń dna miednicy dochodzi przede wszystkim w trakcie porodu drogami i siłami natury. Również chroniczne obciążenie dna miednicy wywołane zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej w wyniku pracy fizycznej czy przewlekłego kaszlu powoduje powstanie defektów w dnie miednicy. Zazwyczaj ujawniają się one dopiero w okresie menopauzy, kiedy to brak hormonów płciowych prowadzi do obniżenia jakości tkanki łącznej. U niektórych pacjentek defekty te mogą się jednak ujawniać wcześniej. W takich przypadkach coraz częściej dyskutuje się o znaczeniu czynników genetycznych w ich powstawaniu.
Rodzaje defektów dna miednicy
Najczęściej stosowanym systemem podziału w praktyce i w badaniach naukowych dotyczących obniżenia narządów miednicy mniejszej jest skala POP-Q (Pelvic Organ Prolapse Quantification System).1,2 W jego podstawowej formie nie został określony rodzaj defektu, zdefiniowano jedynie stopień jego nasilenia i podano, gdzie się znajduje część prowadząca obniżenia (tab. 1).
DeLancey wprowadził podział kliniczny opisujący rodzaje defektów w dnie miednicy mniejszej.3 Defekt na poziomie I oznacza uszkodzenie więzadeł krzyżowo-macicznych, które przyczynia się do obniżenia macicy lub szczytu pochwy u pacjentek po histerektomii oraz do enterocele.
Defekt na poziomie II w przednim kompartmencie oznacza uszkodzenie powięzi pęcherzowo-pochwowej prowadzące do obniżenia pęcherza do pochwy. Rozróżnia się przy tym defekt boczny i środkowy. Defekt boczny oznacza oderwanie powięzi od łuku ścięgnistego i charakteryzuje się zachowaniem marszczek pochwy (ryc. 1). Defekt środkowy natomiast powstaje na skutek uszkodzenia powięzi pod pęcherzem, co skutkuje rozciągnięciem przedniej ściany pochwy i wygładzeniem marszczek pochwy (ryc. 2). Defekt na poziomie II w tylnym kompartmencie dotyczy uszkodzenia powięzi odbytniczo-pochwowej, co prowadzi do obniżenia odbytnicy do pochwy.