BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Adenomioza i jej wpływ na płodność
Anthony N. Imudia, MD1
Rachel G. Sprague, MD2
- Omówienie mechanizmów prowadzących do niepłodności u chorych na adenomiozę
- Przedstawienie spektrum metod terapeutycznych możliwych do zastosowania u pacjentek z adenomiozą chcących zachować płodność:
· stosowanie analogu gonadoliberyny w połączeniu z resekcją chirurgiczną lub bez niej
· zogniskowana ablacja z użyciem ultradźwięków o dużym natężeniu
Adenomioza to częsty problem ginekologiczny, ale jej etiologia i związek z niepłodnością pozostają niejasne. To łagodne zaburzenie wcześniej łączono z wielorództwem. Ostatnio potwierdzono jednak, że stan ten wiąże się z niepłodnością. Adenomioza może być bezobjawowa lub objawiać się obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, bolesnym miesiączkowaniem lub krwawieniami międzymiesiączkowymi. Dolegliwości te występują zwykle u kobiet w wieku 35-50 lat.
W przybliżeniu 20% przypadków adenomiozy rozpoznaje się u kobiet poniżej 40 roku życia, a 80% – u pacjentek w wieku 40-50 lat. W badaniu histopatologicznym adenomiozę definiuje się jako ektopowe umiejscowienie tkanki endometrium i podścieliska dystalnie w stosunku do granicy między endometrium a mięśniówką macicy z towarzyszącym przerostem mięśni gładkich miometrium1. Histopatologiczne kryteria diagnostyczne adenomiozy były dyskutowane i stosowane niekonsekwentnie, co powoduje, że wyniki badań mogą być niemiarodajne i często trudne do porównania.
Najpowszechniej akceptowana hipoteza dotycząca etiologii adenomiozy zakłada wpuklanie się warstwy podstawnej endometrium do mięśniówki macicy2,3. Adenomioza może mieć rozlany, bezładny charakter lub występować bardziej ogniskowo w postaci gruczolakomięśniaków (adenomyoma). U chorych stwierdza się więc powiększoną, miękką macicę.
Jak rozpoznać adenomiozę?
Tradycyjnie chorobę tę diagnozowano na podstawie badania histopatologicznego materiału zazwyczaj uzyskanego podczas histerektomii, ponieważ usunięcie macicy było leczeniem z wyboru w tej chorobie4. Wraz z rozwojem obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MR) i wysokiej jakości ultrasonografii przezpochwowej (USG TV – transvaginal sonography) rozpoznanie adenomiozy można obecnie ustalić z 5-7.
Kryteria rozpoznania adenomiozy w badaniu ultrasonograficznym obejmują: ogniska rozlanej hiperechogeniczności z utratą prawidłowej granicy między endometrium a mięśniówką macicy, obszary zwiększonej lub zmniejszonej echogeniczności, a także torbie...
Jaki jest związek adenomiozy z niepłodnością?
Większość danych na temat związku adenomiozy z niepłodnością pochodzi z doniesień kazuistycznych i małych serii przypadków. Analizy te były podatne na wpływ czynników zakłócających, ponieważ choroba ta często występuje razem z innymi procesami pat...