Opieka ginekologiczna nad transmężczyznami
Halley Crissman, MD, MPH1
Daphna Stroumsa, MD, MPH, MSC2
- Dostęp osób transpłciowych i niebinarnych, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską, do opieki zdrowotnej – jak stworzyć dla tych pacjentów bezpieczne i przyjazne warunki w gabinecie ginekologa?
- Wybrane aspekty opieki ginekologicznej nad osobami transpłciowymi i niebinarnymi: zdrowie reprodukcyjne i profilaktyka nowotworowa
- Przegląd interwencji medycznych afirmujących płeć
Osoby transpłciowe i niebinarne wymagają wysokiej jakości opieki zdrowotnej związanej z seksualnością i rozrodem. W przypadku transmężczyzn oraz osób niebinarnych, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską, najodpowiedniejszymi lekarzami do sprawowania takiej opieki są ginekolodzy-położnicy.
Osoby transpłciowe i niebinarne poszukujące opieki zdrowotnej doświadczają nieproporcjonalnie często dyskryminacji i stygmatyzacji, a ponadto mogą natrafiać na dodatkowe, unikatowe, przeszkody utrudniające im skorzystanie z opieki ginekologicznej i związanej z rozrodem1. Nawet w przypadku braku jawnej dyskryminacji osoby te stają w obliczu wyzwań związanych z dyskryminacją strukturalną, czyli cisnormatywnością (założenie, że wszystkie osoby są cispłciowe, oraz sposoby konstrukcji świata społecznego w taki sposób, aby dostosować go do potrzeb osób cispłciowych i zachęcać do zgodności z takimi normami)2. Przykładowo: świadczeniodawcy i personel medyczny często czynią założenia dotyczące tożsamości lub ekspresji płciowej pacjentów w przychodni zdrowia kobiet; wielu świadczeniodawców nie ma odpowiednich kompetencji kulturowych niezbędnych w opiece nad osobami transpłciowymi i niebinarnymi; pacjenci ci mogą mieć też trudności w dostępie do ubezpieczenia zdrowotnego1,3,4. Ze względu na częste negatywne i traumatyczne doświadczenia osób transpłciowych i niebinarnych w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia wielu pacjentów z tej grupy rezygnuje z niezbędnej opieki medycznej1.
American College of Obstetricians and Gynecologists wezwało ginekologów-położników do udzielenia pomocy osobom różnorodnym płciowo w uzyskiwaniu dostępu do rutynowego leczenia i badań przesiewowych, a także realizacji potrzeb w zakresie opieki afirmującej płeć5. W artykule zatytułowanym „Opening the ob/gyn door for sexual and gender minority patients”, opublikowanym w 2019 roku na łamach „Contemporary OB/GYN”, dr Light i Obedin-Maliver dokonały przeglądu praktyki ginekologicznej w celu zapewnienia pacjentom należącym do mniejszości seksualnych i płciowych przyjaznego środowiska w przychodniach ginekologiczno-położniczych.