ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadki laparoskopowe
Laparoskopowe leczenie wodniaków jajowodów
dr n. med. Jacek Doniec
- Opis przypadku pacjentki starającej się zajść w ciążę z podejrzeniem endometriozy i wodniaka jajowodu
- Laparoskopowe wycięcie jajowodu zmienionego wodniakowato
- Alternatywne sposoby leczenia (likwidacji) wodniaków jajowodów
Kobieta w wieku 34 lat starająca się od 3 lat zajść w ciążę została skierowana na zabieg laparoskopii diagnostyczno-leczniczej z powodu podejrzenia endometriozy oraz wodniaka jajowodu prawego. Pacjentka nigdy nie była w ciąży. Nie była diagnozowana w kierunku przyczyny niepłodności. Wcześniej nie sprawdzano u niej drożności jajowodów. W przezpochwowym badaniu ultrasonograficznym (USG) uwidoczniono w obu jajnikach małe torbiele endometrialne średnicy około 1 cm każda, jajniki w zrostach z otrzewną ścienną. Obok jajnika prawego wykryto również podłużnego kształtu hipoechogeniczny twór szerokości do 16 mm odpowiadający najprawdopodobniej wodniakowi jajowodu prawego. Macica bez odchyleń.
Lekarz kierujący kobietę do szpitala, a następnie lekarz wykonujący laparoskopię szczegółowo przedstawili pacjentce cel zabiegu. W trakcie rozmowy zwrócili uwagę zwłaszcza na rolę jajowodów w procesie naturalnego zajścia w ciążę. Kobieta rozważała metody wspomaganego rozrodu i świadomie wyraziła zgodę na ewentualne wycięcie nieodwracalnie uszkodzonych jajowodów.
Opis zabiegu
Po wytworzeniu odmy otrzewnej i założeniu trokarów wprowadzono optykę oraz manipulatory. Uwidoczniono trzon macicy prawidłowej wielkości. Przydatki prawe: jajnik w zroście z otrzewną ścienną dołka jajnikowego; podczas uwalniania jajnika ze zrostów wylała się treść czekoladopodobna; jajowód zmieniony wodniakowato, z widocznym prawidłowym aparatem strzępkowym, ruchomy (ryc. 1). Przydatki lewe: jajnik również w zrostach z otrzewną ścienną, z małą torbielą endometrialną, z której podczas uwalniania zrostów wylała się treść czekoladopodobna; jajowód niezmieniony (ryc. 2). Po podaniu błękitu metylenowego do jamy macicy przez założony cewnik zaobserwowano wypływ kontrastu przez jajowód lewy; nie zauważono wypływu kontrastu przez jajowód prawy.