BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Algorytmy
Algorytmy postępowania z ciężarną po 40 roku życia
prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga1,2
dr n. med. Kinga Toboła-Wróbel1
- Omówienie możliwych powikłań matczynych i płodowych u ciężarnej w zaawansowanym wieku rozrodczym oraz dodatkowych obciążeń wynikających z wieku kobiety
- Jakie działania warto podjąć podczas prowadzenia ciąży u kobiet po 40 roku życia? Wskazówki dla położników
W porównaniu z poprzednimi latami zaobserwowano znaczny wzrost średniego wieku kobiet w ciąży. Zmiana świadomości i stylu życia oraz częste problemy z zajściem w ciążę znacznie przesuwają czas planowanego porodu. Aktualnie nie ma wyznaczonej granicy zaawansowanego wieku dla kobiety w ciąży, jednak przyjmuje się, że do tej grupy zaliczają się ciężarne po 40 roku życia (w niektórych badaniach za ten wyznacznik uznano wiek 35 lat).
Przeważająca część kobiet po 40 roku życia przechodzi okres ciąży prawidłowo, jednak niewątpliwie wiąże się on z czasem większego stresu zarówno dla rodziców, jak i lekarza położnika.
Prowadzenie ciąży
Powikłania wczesnej ciąży u kobiet powyżej 40 roku życia są takie same jak u młodszych ciężarnych, jednak ryzyko wystąpienia niektórych z nich jest w tej grupie większe. Poza standardowymi procedurami powinno się rozważyć dodatkowe zalecenia dotyczące postępowania z ciężarną w zaawansowanym wieku rozrodczym.
Dobrze udowodnione zostało ryzyko utraty ciąży związane z zaawansowanym wiekiem macierzyńskim. W dotychczas przeprowadzonych badaniach wykazano, że odsetek poronień sięga 40% wśród kobiet w wieku 35-44 lat, natomiast u kobiet powyżej 45 roku życia waha się on na poziomie 60-65%1,2. Udowodniono również zwiększone ryzyko utraty ciąży w jej późniejszym okresie. W brytyjskim badaniu obejmującym ponad 75 000 ciężarnych odsetek poronień po 11 tygodniu ciąży wynosił: 1,2% w grupie kobiet <35 roku życia, 1,6% w wieku 35-39 lat i 2,7% w przypadku kobiet w wieku 40 lat i starszych3.
Należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko aneuploidii u płodu. Większość badań dotyczy zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia trisomii 21 wraz z wiekiem matki, ale dostępne są również dane dotyczące trisomii 13 i 18 u płodów4,5.
Badania prenatalne dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne. Badania inwazyjne obejmują: amniopunkcję genetyczną, biopsję kosmówki oraz kordocentezę. Ich celem jest uzyskanie komórek płodowych potrzebnych do precyzyjnej diagnostyki. Inwazyjne badania ...