ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nietrzymanie gazów i stolca
Rebecca G. Rogers, MD1
Karissa A. Leong, MD2
Erin C. Deverdis-Crosby, MD2
- Epidemiologia i przyczyny niekontrolowanego trzymania stolca
- Wywiad i dokładne badanie proktologiczne podstawą rozpoznania
- Przegląd metod leczenia nietrzymania gazów i stolca
Nietrzymanie gazów i stolca to stan przewlekłego, mimowolnego wydostawania się stałego lub płynnego stolca z odbytnicy. Ocenia się, że problem ten dotyczy 7-15% samodzielnie funkcjonujących kobiet1, a odsetek ten jest jeszcze większy w populacji osób starszych oraz wśród kobiet przebywających w ośrodkach opieki długoterminowej2,3. Trudno określić częstość występowania niekontrolowanego trzymania stolca, ponieważ lekarze rzadko pytają o te objawy, a pacjentki niechętnie podejmują rozmowę na ten temat2. Z tego powodu częstość występowania jest prawdopodobnie niedoszacowana, a stan ten jest zgłaszany zbyt rzadko.
Prawdopodobnie pacjentki często rezygnują z poszukiwania pomocy bądź nie zgłaszają objawów z powodu zakłopotania i lęku przed stygmatyzacją. Nietrzymanie gazów i stolca może jednak wywierać istotny negatywny wpływ na życie kobiety. Stan ten wiąże się ze skrępowaniem, depresją, lękiem, izolacją społeczną i zwiększonymi kosztami finansowymi2,4,5.
Etiologia
Przyczyny nietrzymania gazów i stolca można ogólnie podzielić na neurologiczne i nieneurologiczne. Do pierwszych z nich należą choroby ośrodkowego układu nerwowego, takie jak otępienie i udar mózgu, a także stany wpływające na obwodowy układ nerwowy, np. neuropatia cukrzycowa. Czynniki ryzyka nietrzymania gazów i stolca mogą być różne. Fizyczne uszkodzenie kompleksu zwieracza odbytu zwiększa prawdopodobieństwo inkontynencji. Uszkodzenia zwieracza odbytu mogą być również następstwem porodu, a także zabiegów dotyczących odbytu, takich jak hemoroidektomia lub sfinkterotomia6.
Do nietrzymania gazów i stolca przyczyniają się choroby przewodu pokarmowego ze względu na ich związek z nieprawidłowościami stolca. Do takich chorób zaliczamy: zapalne choroby jelit, zespół jelita drażliwego, zaparcie, raka jelita grubego, a także przebytą resekcję jelita.
Do poddających się modyfikacji czynników ryzyka związanych ze stylem życia należą: przyjmowanie leków wiążących się z luźnymi wypróżnieniami, palenie tytoniu, otyłość, brak aktywności fizycznej i stosunki analne. Niepoddającymi się modyfikacji czynnikami ryzyka są starszy wiek oraz napromienianie miednicy w wywiadach6,7.
Ocena
Pierwszym krokiem w ocenie pacjentek z nietrzymaniem stolca jest zebranie dokładnych wywiadów. Pytania o choroby współistniejące, obecnie przyjmowane leki oraz przebyte zabiegi chirurgiczne ułatwiają identyfikację istotnych czynników ryzyka, które...