ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski
Szanowni Państwo!
Tematem wiodącym bieżącego wydania „Ginekologii po Dyplomie” jest wciąż aktualny problem wtórnej profilaktyki raka szyjki macicy. Opiniotwórcze i wiodące w tej dziedzinie American Society for Colposcopy and Cervical Pathology (ASCCP) w 2020 roku opublikowało znowelizowane rekomendacje postępowania w przypadku nieprawidłowych wyników testów przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy oraz wykrycia zmian prekursorowych, notabene z niewielkimi pomyłkami, które zostały skorygowane w dodatkowym opracowaniu. Gorąco zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem napisanym przez prof. Rebeccę Perkins, wybitną znawczynię problematyki patologii szyjki macicy i główną autorkę wytycznych. Niewątpliwym atutem tego opracowania jest zwięzła forma polegająca na 14-punktowym przedstawieniu prostych zasad diagnostycznych.
W ścisłym związku z wyżej polecanymi rekomendacjami ASCCP pozostaje artykuł autorów z wrocławskiego ośrodka dotyczący polskich realiów w zakresie profilaktyki wtórnej raka szyjki macicy z punktu widzenia skuteczności wykrywania zmian śródnabłonkowych dużego stopnia i raka.
W dobie coraz większej świadomości zarówno klinicystów, jak i pacjentek na temat endometriozy warto zapoznać się z opracowaniem na temat przewlekłego bólu miednicy, który może być powodowany nie tylko przez schorzenia ginekologiczne. Krótki artykuł oryginalny i zwięzły komentarz polskiego autora pozwalają na szersze spojrzenie na to zagadnienie oraz zawierają praktyczne wskazówki, jak w 5 krokach zorganizować interdyscyplinarną opiekę nad pacjentkami z przewlekłym bólem miednicy mniejszej. Zapraszam do lektury.
Przede wszystkim położników, ale nie tylko ich, zachęcam do przeczytania artykułu na temat programowania płodowego ryzyka chorób cywilizacyjnych w dalszym życiu. Stanowi on ciekawą analizę międzypokoleniowego wpływu zaburzeń metabolicznych i nieprawidłowego odżywiania ciężarnej na zdrowie potomstwa oraz rozwój chorób cywilizacyjnych (otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych). Bardzo trendy!
Dla praktykującego położnika niewątpliwie wartościowy będzie artykuł poświęcony wciąż aktualnemu problemowi zakażeń w czasie ciąży oraz możliwych ich powikłań dla matki i płodu. Profesor Agata Karowicz-Bilińska przedstawia przebieg oraz konsekwencje różnych infekcji wirusowych, bakteryjnych i zarażeń pasożytniczych występujących podczas ciąży, a także zasady bezpiecznej i skutecznej antybiotykoterapii u ciężarnej w przypadku rozpoznania zakażenia wewnątrzmacicznego. Bardzo polecam – opracowanie wielce przydatne w codziennej praktyce.
Terapia płodu to kolejne zagadnienie, które z pewnością zainteresuje przede wszystkim położników. Warto zapoznać się ze współczesnymi metodami leczenia niektórych wad oraz dowiedzieć się więcej o możliwościach polskich ośrodków w dziedzinie wewnątrzmacicznej korekty zaburzeń.
Wciąż powracającym tematem jest debata na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania progesteronu w leczeniu poronienia zagrażającego oraz poronień nawracających. Prawie wszystkie argumenty za i przeciw zostały przedstawione w opracowaniu kanadyjskich autorów i komentarzu prof. Sławomira Wołczyńskiego. Artykuł bardzo na czasie, zawierający wyniki dotychczasowych badań nad tym problemem i obowiązujące wytyczne. Zachęcam do lektury.
Do praktykujących położników skierowany jest również artykuł o wpływie aktywności fizycznej na przebieg ciąży, porodu i połogu. Zawarte w nim zostały bardzo praktyczne wskazówki dotyczące dozwolonych i przeciwwskazanych form ruchu w każdym trymestrze ciąży.
Najnowsze technologie medyczne w istotny sposób zmieniły wiele dziedzin medycyny, zarówno w zakresie nowoczesnej diagnostyki, jak i terapii. Robotyka w medycynie jest niewątpliwie jednym z kamieni milowych. Zachęcam Państwa do zapoznania się z opracowaniem dr. Jacka Dońca, który będąc jednym z prekursorów robotyki w operacjach ginekologicznych, rozpoczyna tym artykułem cykl publikacji na temat tej przyszłościowej, ale już stosowanej techniki operacyjnej. Gorąco polecam.
Życząc udanych i pogodnych wakacji, zachęcam Państwa do lektury pozostałych, równie ciekawych artykułów zawartych w niniejszym numerze naszego czasopisma.