Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Ból podczas stosunku jako problem w praktyce ginekologa
prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko
❶ Na wizytę zgłasza się 29-letnia kobieta. W wywiadzie podaje ból podczas stosunku oraz bolesne miesiączkowanie. Dolegliwości pojawiły się około 10 miesięcy temu. Pacjentka miesiączkuje regularnie, mniej więcej co 31 dni. Nigdy nie rodziła i nie ma aktualnie planów macierzyńskich. W badaniu ginekologicznym i ultrasonograficznym (USG) przezpochwowym brak odchyleń od normy.
Jakie postępowanie należy zaproponować pacjentce?
- Laparoskopię diagnostyczną w celu potwierdzenia rozpoznania endometriozy
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne w momentach silnego bólu
- Dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną i doraźnie niesteroidowe leki przeciwzapalne
- Selektywne inhibitory cyklooksygenazy (COX) 2 przyjmowane codziennie przez minimum 3 miesiące
- Inhibitory aromatazy
Komentarz
Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) dotyczącym diagnostyki i metod leczenia endometriozy możliwe jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego na podstawie obrazu klinicznego, bez konieczności potwierdzenia choroby w badaniu laparoskopowym. Do leków pierwszego rzutu należą: niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty estrogenowo-progestagenowe oraz preparaty progestagenowe. Inne leki stosowane w przypadku rozpoznanej endometriozy to agoniści gonadoliberyny (GnRH – gonadotropin-releasing hormone) i danazol.
❷ Na wizytę zgłasza się 32-letnia kobieta z planami macierzyńskimi. Od 1,5 roku wraz z mężem bezskutecznie starają się o ciążę. Pacjentka dysponuje kompletem aktualnych badań laboratoryjnych – bez odchyleń od normy. W trakcie badania ginekologicznego zwraca uwagę obecność bolesnych guzków w obrębie więzadeł krzyżowo-macicznych. Po rozszerzeniu wywiadu pacjentka wyznaje, że od kilku lat odczuwa bolesność w trakcie współżycia.
Jakie postępowanie u tej pacjentki byłoby najwłaściwsze?
- Laparoskopowe usunięcie ognisk endometriozy
- Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna
- Leczenie objawowe za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- Konsultacja u urofizjoterapeuty
- Zakwalifikowanie pacjentki do indukcji owulacji za pomocą tiamazolu