BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski
Szanowni Państwo!
Pisząc słowo wstępne w pierwszym dniu nowego roku, chciałbym życzyć wszystkim wiernym czytelniczkom i czytelnikom „Ginekologii po Dyplomie” jak najwięcej satysfakcji z codziennej, jakże trudnej, pracy zawodowej. Pragnę także, aby kolejne wydania naszego czasopisma stanowiły dla Państwa istotną, praktyczną pomoc w rozwiązywaniu zawodowych problemów diagnostyczno-leczniczych. Z bardziej osobistych życzeń chciałbym, abyśmy jak najrzadziej bywali pacjentami, a najlepiej wcale.
Bieżący numer „Ginekologii po Dyplomie” otwiera bardzo ciekawe, interdyscyplinarne opracowanie na temat ryzyka sercowo-naczyniowego u kobiet w średnim wieku. Artykuł napisany przez autorki ze Stanów Zjednoczonych, a więc oddający realia północnoamerykańskie, oraz komentarz polskiego eksperta kardiolog dr hab. n. med. Agnieszki Olszaneckiej zawierają bardzo praktyczne wskazówki dla ginekologa dotyczące poradnictwa w zakresie stylu życia u kobiet w okresie rozrodczym i w początkowym okresie pomenopauzalnym. Gorzka konkluzja wynikająca z tego artykułu związana jest ze stwierdzeniem, że kobiety będące zwykle głównymi opiekunami rodzin w nawale obowiązków zawodowych i rodzinnych często zaniedbują własne zdrowie. Z kolei wskazówki dla ginekologów w zakresie prewencji chorób układu krążenia wynikają z faktu, że to z naszych usług kobiety najczęściej korzystają i w związku z tym jest to doskonała sposobność do zasygnalizowania pacjentkom problemu profilaktyki schorzeń innych niż ginekologiczne.
Gorąco polecam krótkie opracowanie na temat relatywnie nowej i w związku z tym mało jeszcze rozpowszechnionej metody stratyfikacji ryzyka u pacjentek z dodatnim wynikiem pierwotnego testu HPV. W artykule syntetycznie przedstawiono przydatność biomarkerów (p16 i Ki67) w wykrywaniu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy na podstawie wyników badania dotyczącego skuteczności testu CINtec PLUS.
Dla każdego praktykującego ginekologa interesujący z pewnością będzie artykuł na temat nowej techniki małoinwazyjnego leczenia mięśniaków macicy. Współcześnie istotnie zmieniają się preferencje pacjentek z mięśniakami macicy. Coraz częściej na nas, lekarzach, wywierana jest presja jak najmniejszego zakresu operacji i/lub zastosowania jak najmniej inwazyjnej, ale skutecznej, metody rozwiązania problemu związanego z tymi guzami macicy. Komentarz polskiego autora dr. Radosława Maksyma oddający realia w Polsce stanowi cenne uzupełnienie opracowania amerykańskich klinicystów.
Zwolennikom niekonwencjonalnych metod terapeutycznych polecam krótkie doniesienie na temat stosowania produktów z konopi indyjskich jako alternatywy dla hormonalnej terapii menopauzy. Zainteresowanie tym tematem wynika z racji coraz częstszego wykorzystywania preparatów kannabinoidowych w różnych dziedzinach medycyny oraz coraz bardziej liberalnych prawnych rozwiązań posiadania i stosowania tych produktów w poszczególnych krajach.
Wśród artykułów skierowanych głównie do położników znalazło się wiele opracowań godnych polecenia.
Na pewno warto zapoznać się z wnikliwą analizą rekomendacji World Health Organization oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczących wykonywania badania ultrasonograficznego przed 24 tygodniem ciąży z oceną wpływu tego badania na wyniki okołoporodowe u matki i u płodu/noworodka wraz z praktycznym opisem polskich realiów przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej u ciężarnych.
Inne opracowanie przygotowane przez zespół z ośrodka bydgoskiego stanowi kompendium wiedzy na temat przyczyn, czynników ryzyka oraz objawów porodu przedwczesnego, a także zawiera syntetyczne dane dotyczące kortykosteroidoterapii, tokolizy i neuroprotekcji u ciężarnych z przedwczesną czynnością skurczową mięśnia macicy. Istotnym uzupełnieniem artykułu jest propozycja sposobów postępowania w porodzie przedwczesnym na granicy przeżycia płodu – dla położników bardzo wskazana lektura. Gorąco polecam.
Zachęcam też do lektury artykułu dotyczącego najczęściej występujących dermatoz u ciężarnych. W tym kompleksowym opracowaniu przedstawiono objawy, przebieg, ryzyko dla matki i płodu oraz leczenie najczęstszych zmian skórnych charakterystycznych dla okresu ciąży, a także tych chorób skóry, których przebieg modyfikowany jest przez ciążę. Naprawdę warto zapoznać się z tymi zagadnieniami.
Życzę Państwu miłych i owocnych chwil w czasie lektury pozostałych, równie ciekawych artykułów zawartych w niniejszym wydaniu „Ginekologii po Dyplomie”, a także jeszcze raz składam życzenia wszelkiej pomyślności w 2023 roku. Oby wszystkie nasze nadzieje się spełniły!