BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Sklerotyzacja torbieli endometrialnych za pomocą 96% etanolu pod kontrolą USG TV
dr n. med. Jacek Doniec1
lek. Kamil Sobociński2
lek. Martyna Chirzyńska2
- Opis zabiegu punkcji i sklerotyzacji 96% etanolem torbieli endometrialnych jajników
- Kwalifikacja do zabiegu – wskazania i przeciwwskazania
- Punkcja i skleroterapia torbieli endometrialnych w doniesieniach z piśmiennictwa oraz w świetle własnych doświadczeń
Opis przypadku
Na oddział została skierowana 25-letnia pacjentka z powodu torbieli endometrialnej prawego jajnika bez odpowiedzi na leczenie hormonalne, z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi prawego podbrzusza. Kobieta nigdy nie była w ciąży. Od 8 miesięcy przyjmuje bez przerwy dienogest. Nie miesiączkuje. W wykonanym przezpochwowym badaniu ultrasonograficznym (USG TV – transvaginal ultrasonography) uwidoczniono torbiel w prawym jajniku o średnicy 50 mm (ryc. 1) o charakterze torbieli endometrialnej. Pacjentka została zakwalifikowana do zabiegu punkcji i sklerotyzacji 96% etanolem torbieli jajnika. Wyraziła świadomą zgodę na zabieg.
Opis procedury
W warunkach gabinetu zabiegowego po odkażeniu sromu i pochwy pod kontrolą ultrasonograficzną sondą przezpochwową z założoną przystawką biopsyjną wykonano punkcję torbieli prawego jajnika za pomocą igły punkcyjnej 17 G (ryc. 2). Uzyskano 55 ml gęstej, czekoladowej treści. Kilkukrotnie płukano wnętrze torbieli roztworem 0,9% NaCl i odsysano jej zawartość (ryc. 2-4). Do opróżnionej torbieli podano 15 ml 96% etanolu (ryc. 5), który pozostawiono na 10 min. W tym czasie obserwowano ultrasonograficznie denaturację ściany torbieli oraz ewentualną ucieczkę etanolu (ryc. 6A, B). Następnie torbiel została opróżniona, a igłę wycofano. Ultrasonograficznie skontrolowano ewentualne krwawienie do wnętrza torbieli lub jamy otrzewnej (ryc. 7A, B). Dokonano oceny bilansu objętości alkoholu podanego i uzyskanego zwrotnie (bilans zerowy) oraz kontroli miejsca wkłucia igły punkcyjnej w pochwie.
Omówienie
W marcu 2020 roku na łamach „Ginekologii po Dyplomie” opublikowaliśmy artykuł „Leczenie dużych torbieli endometrialnych jajnika”. Ze względu na bardzo duży odzew oraz prośby czytelników o dokładne opisanie procedury skierowane do nas jako ośrodka mającego największe doświadczenie w punkcji torbieli endometrialnych postaramy się sprostać tym oczekiwaniom i przedstawić ustandaryzowaną procedurę do wykorzystania w praktyce oraz ewentualnej wymiany doświadczeń z innymi ośrodkami.
Szacowana zapadalność na endometriozę u kobiet w wieku rozrodczym wynosi 6-10%, a występowanie torbieli endometrialnych u tych pacjentek sięga 17-44%. Związane z endometriozą dolegliwości bólowe i niepłodność znacznie obniżają jakość życia kobiet....