BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Wpływ antykoncepcji hormonalnej na stan zdrowia kości u nastolatek
Sarah Pitts, MD
- Antykoncepcja hormonalna a masa i gęstość mineralna kości oraz kształtowanie się szczytowej masy kostnej
- Wpływ poszczególnych hormonalnych metod antykoncepcji na stan zdrowia kości w okresie dorastania
- Poradnictwo dotyczące optymalizacji stanu zdrowia kości u młodocianych pacjentek
Opis przypadku
Do lekarza zgłosiła się 14-letnia dziewczynka z obfitymi i bolesnymi krwawieniami miesiączkowymi oraz trądzikiem w celu uzyskania pomocy w kwestii bolesnych miesiączek. W wywiadzie podała 2 przebyte urazowe złamania kości kończyn górnych oraz nietolerancję laktozy. Pierwsza miesiączka pojawiła się w wieku 12 lat, a obecnie krwawienia występują co 27-32 dni. Pacjentka regularnie opuszcza kilka dni szkoły w każdym miesiącu z powodu problemów związanych z miesiączkowaniem. Nie przyjmuje żadnych leków, preparatów ziołowych ani suplementów diety. Kiedy jej matka była nastolatką, również doświadczała obfitych, bolesnych krwawień, ale z wiekiem dolegliwości te się zmniejszyły. Pacjentka od 5 miesięcy ma chłopaka i w rozmowie z lekarzem na osobności zwierza się, że chciałaby rozpocząć stosowanie antykoncepcji. Matka dziewczyny jest otwarta na przepisanie córce środka hormonalnego w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych towarzyszących miesiączce. Pacjentka i jej matka pytają o możliwości leczenia.
Omówienie
Opisany przypadek nie jest nietypowy. Pacjentce należy zaoferować poradnictwo dotyczące różnych metod antykoncepcji, które będzie ukierunkowane na jej potrzeby, zgodne z zasadami sprawiedliwości reprodukcyjnej i wolne od uprzedzeń świadczeniodawcy. U każdej nastolatki trzeba oczywiście brać pod uwagę wiele różnych czynników. Lekarz musi ocenić medyczne przeciwwskazania do stosowania środków antykoncepcyjnych, a także przekazać pacjentce informacje na temat skuteczności poszczególnych metod, ich potencjalnych skutków ubocznych, a także poufności, dostępności, łatwości i długości stosowania. Młodociane pacjentki i ich opiekunowie często pytają o potencjalny długoterminowy wpływ antykoncepcji na płodność i ryzyko nowotworów, natomiast rzadko zadają pytania o potencjalny jej wpływ na szkielet. Klinicyści powinni jednak uwzględniać i rozważać to, co wiadomo na temat oddziaływania hormonalnych środków antykoncepcyjnych w okresie młodzieńczym na stan zdrowia kości1-4, biorąc pod uwagę to, że:
- 40-60% dorosłej masy kostnej uzyskuje się w okresie młodzieńczym
- zwiększenie przyrostu masy kostnej w okresie młodzieńczym o 10% może potencjalnie zmniejszyć ryzyko złamania w wieku dorosłym o 50%
- szacowane roczne koszty ponoszone w ramach programu Medicare w Stanach Zjednoczonych w związku z leczeniem osteoporozy i złamań u osób dorosłych przekraczają 50 mld dol., wliczając w to koszty pośrednie związane z utratą produktywności i koniecznością sprawowania opieki5.