ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Zastosowanie jednoskładnikowej antykoncepcji progestagennej zawierającej 4 mg drospirenonu – kontekst onkologiczny
prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko
- Ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną
- Pozytywny wpływ hormonoterapii w kontekście ryzyka wystąpienia innych nowotworów
- Przegląd najnowszych badań klinicznych na temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na kancerogenezę
Choroby nowotworowe występują w każdej populacji i charakteryzują się stosunkowo dużą śmiertelnością. Według Krajowego Rejestru Nowotworów stały się dominującą przyczyną śmierci kobiet młodych i w średnim wieku, powodując w połowie drugiej dekady XXI wieku 1/3 przedwczesnych zgonów w grupie wiekowej 20-44 lat1. To właśnie kobiety w tym przedziale wiekowym stanowią największy odsetek użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej, dlatego warto rozważyć kontekst onkologiczny przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu antykoncepcji hormonalnej u pacjentek.
Hormonoterapia a rak piersi
Ze względu na możliwą obecność receptorów estrogenowych i progesteronowych u chorych na raka piersi najwięcej badań naukowych dotyczy wpływu hormonoterapii właśnie na ten rodzaj nowotworu. Pomimo wielu prób wyjaśnienia oddziaływania antykoncepcji hormonalnej na kancerogenezę raka piersi proces ten nie został w pełni poznany. Dotychczasowe badania dotyczące ryzyka rozwoju tego nowotworu dostarczały niespójnych danych – od zerowego wpływu do zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej o 30-40%. Ograniczone informacje sugerują, że stosowanie antykoncepcji w młodym wieku może wiązać się z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi niż późniejsze rozpoczęcie przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych (OC – oral contraceptives). Według Mørch i wsp. ryzyko to rośnie w miarę czasu trwania hormonoterapii, ale bezwzględny wzrost jest bardzo mały – wynosi 13 zachorowań (95% przedział ufności [CI – confidence interval] 10 do 16) na 100 000 osobolat, co oznacza mniej więcej 1 dodatkowy rak piersi na każde 7690 kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną przez rok2,3.