Postępowanie u kobiet z rakiem piersi rozpoznanym w czasie ciąży
dr n. med. Marcin Ekiert
lek. Katarzyna Soter
prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski
- Leczenie raka piersi współistniejącego z ciążą w praktyce klinicznej
- Wpływ leczenia chirurgicznego, chemioterapii i radioterapii na przebieg ciąży oraz rozwój płodu i zdrowie narodzonego dziecka
- Opieka położnicza nad kobietą z rozpoznanym rakiem piersi
- I co później? Karmienie piersią i ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet i drugą przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe na świecie. Raka piersi współistniejącego z ciążą definiujemy jako rozpoznanego w czasie ciąży (PrBC – breast cancer during pregnancy) lub w ciągu 12 miesięcy od porodu (PPBC – postpartum breast cancer). Dane epidemiologiczne, kliniczne i biologiczne wykazują, że PrBC i PPBC to dwie odrębne jednostki chorobowe. Rak piersi jest także najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym u ciężarnych. Choć jest to rzadka sytuacja, obserwuje się rosnący trend zachorowań. Spowodowane jest to prawdopodobnie m.in. stałym wzrostem liczby zachorowań na raka piersi poza ciążą oraz opóźnieniem realizacji planów macierzyńskich. Nowotwór złośliwy rozpoznany w czasie ciąży kwalifikuje ją jako wysokiego ryzyka. Ciąża nie pogarsza rokowania, jest ono u ciężarnych porównywalne z rokowaniem u pacjentek niebędących w ciąży z analogiczną chorobą. Niestety zaawansowanie miejscowe nowotworu zwykle jest wyższe z powodu opóźnienia w rozpoznaniu choroby. Postęp w leczeniu raka piersi poza ciążą nie zawsze można przełożyć na uzyskiwane efekty leczenia PrBC ze względu na interes matki i nienarodzonego dziecka.
Przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych należy zawsze uwzględnić: typ biologiczny i zaawansowanie nowotworu, stan sprawności chorej, okres ciąży, bezpieczeństwo płodu, a także wolę i świadomą decyzję kobiety dotyczącą utrzymania ciąży lub jej przerwania.
Ze względu na rzadkie współwystępowanie ciąży i nowotworu złośliwego zalecenia postępowania oparte na dowodach naukowych są ograniczone, brak standardów, nie można także przeprowadzić randomizowanych, kontrolowanych badań. Niniejszy artykuł koncentruje się na przedstawieniu wytycznych dotyczących praktyki klinicznej – zastosowaniu chemioterapii, radioterapii, chirurgii przy ścisłym monitorowaniu chorej i dziecka.
Leczenie raka piersi
W leczeniu raka piersi stosuje się postępowanie skojarzone, na które składają się metody leczenia miejscowego: chirurgia i radioterapia oraz leczenie systemowe. W przypadku raka piersi oprócz oceny zaawansowania choroby niezbędna jest ocena podtyp...