Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Stany zapalne pochwy u kobiet w ciąży – od profilaktyki do leczenia
prof. dr hab. n. med. Agata Karowicz-Bilińska
❶ 34-letnia wieloródka będąca w 30 tygodniu ciąży podczas wizyty kontrolnej zgłosiła nasilający się od kilku dni świąd pochwy i sromu oraz zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy. W badaniu ginekologicznym stwierdzono zaczerwienienie i nieznaczny obrzęk warg sromowych większych, we wzierniku białawą wydzielinę bez specyficznego zapachu. Badanie odczynu pochwy wykazało pH 4,5.
Jakie należy wdrożyć postępowanie?
- Wykonać posiew z pochwy w kierunku bakterii i grzybów wraz z antybiogramem, a następnie wdrożyć leczenie miejscowe zgodne z wynikiem badania
- Na podstawie objawów rozpoznać grzybicze zapalenie pochwy i rozpocząć ogólnoustrojowe leczenie preparatami azolowymi
- Na podstawie objawów uznać, że infekcja ma podłoże grzybicze, i rozpocząć terapię miejscową za pomocą imidazolu (klotrimazolu)
- Na podstawie objawów uznać, że infekcja ma podłoże grzybicze, i rozpocząć terapię miejscową oraz doustną za pomocą antybiotyku polienowego (nystatyny)
- Należy wykonać posiew z pochwy w celu oceny lekowrażliwości grzybów, a następnie rozpocząć leczenie zgodne z tym wynikiem
Komentarz
Biorąc pod uwagę objawy kliniczne, należy podejrzewać zakażenie grzybicze pochwy i sromu. Wykonanie badań mikrobiologicznych jest czasochłonne, a oczekiwanie na wyniki posiewu oraz antybiogramu opóźnia leczenie, co zwiększa ryzyko przejścia ostrej fazy zapalenia grzybiczego w formę przewlekłą oraz przedłuża występowanie dolegliwości u pacjentki. W przypadku ostrej grzybicy pochwy podczas ciąży nie należy stosować ogólnoustrojowo preparatów azolowych. Zalecane jest leczenie miejscowe preparatami uznanymi za bezpieczne w ciąży. Klotrimazol, będący pochodną imidazolu, jest dopuszczony do stosowania w ciąży powyżej I trymestru. Antybiotyki z grupy polienów nie są zalecane w ciąży jako leki pierwszego rzutu.