Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Okiem radiologa
Wenografia metodą MR w diagnostyce różnicowej bólu dna miednicy – pictorial essay
lek. Oleg Nowak
dr n. med. Magdalena Zagrodzka
- Czy badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) pozwala ocenić niewydolność żylną dna miednicy?
- Jakie patologie oprócz układu naczyniowego możemy ocenić w wenografii metodą MR?
- Jak wykonujemy badanie dynamiczne układu żylnego w MR?
Kobieta z nawracającym bólem zlokalizowanym w miednicy, u której w rutynowych badaniach ginekologicznych nie stwierdza się patologii, to zarówno częsty, jak i bardzo trudny przypadek w gabinecie ginekologa. Z jednej strony ból pojawia się często podczas stosunku lub wzmaga w trakcie miesiączki, co sugeruje źródło problemu w układzie rozrodczym. Z drugiej jednak strony liczba innych układów zlokalizowanych w miednicy mniejszej (pokarmowy, nerwowy, chłonny, naczyniowy, kostny) i ich mała powtarzalność anatomiczna uniemożliwiają pełną ocenę sytuacji w gabinecie ginekologa, nawet po wykonaniu bardzo dokładnego przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG).
Zlecając dynamiczne badanie naczyniowe metodą rezonansu magnetycznego (MR) z uwidocznieniem układu żylnego (wenografia MR), możemy ocenić nie tylko obecność niewydolności żylnej dna miednicy, inaczej nazywanej zespołem przekrwienia biernego miednicy (pelvic congestion syndrome), lecz także położenie wszystkich struktur anatomicznych względem siebie, zwłaszcza narządu rodnego, jelit oraz odbytnicy. Dopiero połączenie informacji dotyczących układu żylnego i układu rozrodczego umożliwia diagnostykę różnicową pochodzenia dolegliwości bólowych oraz rzetelne zaplanowanie leczenia.