Dopochwowe stosowanie estrogenów w zapobieganiu nawracającym zakażeniom dróg moczowych
Celeste Krewson
- Lokalna estrogenoterapia w leczeniu zakażeń urogenitalnych
- Omówienie wyników badania potwierdzającego, że estrogeny podawane dopochwowo są skuteczne w zapobieganiu nawracającym stanom zapalnym układu moczowego
Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „American Journal of Obstetrics & Gynecology”, estrogeny podawane dopochwowo są skuteczne w zapobieganiu nawracającym zakażeniom dróg moczowych1.
Zakażenia dróg moczowych doświadcza przynajmniej raz w życiu ponad 60% kobiet, a związane z tym koszty opieki zdrowotnej wynoszą w Stanach Zjednoczonych ponad 2 mld dol. rocznie. U 70-80% pacjentek dochodzi do nawrotów infekcji mimo uprzednio zastosowanego leczenia, nawet w trakcie aktywnej supresji za pomocą antybiotyku.
Dopochwowe podawanie estrogenów uznawane jest za standardową metodę zapobiegania nawracającym zakażeniom dróg moczowych u kobiet z niedoborem estrogenów. Doniesienia przemawiające za stosowaniem estrogenów dopochwowych w tej sytuacji są jednak ograniczone do małych prób klinicznych, a w najczęściej cytowanym badaniu stosowano postać estrogenu, która nie jest dostępna w Stanach Zjednoczonych.
Tan-Kim i wsp. przeprowadzili wieloośrodkowe, retrospektywne badanie kohortowe w celu oceny zależności między dopochwowym podawaniem estrogenów a nawracającymi zakażeniami dróg moczowych. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem bazy danych dużej o...