Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Powikłania zabiegów histeroskopowych
dr hab. n. med. Jan Bieńkiewicz
❶ 53-letnia nieródka bez obciążeń towarzyszących zgłasza się do szpitala w celu wycięcia polipa endometrialnego drogą histeroskopii. W trakcie zabiegu zauważono niemalże zarośnięte ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy, które udrożniono, po czym rozszerzono kanał szyjki macicy rozszerzadłami Hegara. Po wprowadzeniu histeroskopu stwierdzono kanał rzekomy, który prowadzi bezpośrednio do jamy otrzewnej.
Która spośród niżej wymienionych strategii postępowania w takim przypadku jest najlepsza?
- Należy odstąpić od dalszych etapów zabiegu i poddać pacjentkę intensywnemu nadzorowi przez najbliższe 24 godz.
- Należy odstąpić od dalszych etapów zabiegu i zakwalifikować pacjentkę do pilnej laparoskopii diagnostycznej
- Należy odstąpić od dalszych etapów zabiegu i zakwalifikować pacjentkę do pilnej laparotomii diagnostycznej
- Należy odstąpić od dalszych etapów zabiegu i zakwalifikować pacjentkę do pilnej histerektomii
- Należy wycofać histeroskop z jamy otrzewnej i z kanału rzekomego, odnaleźć właściwy kanał szyjki macicy i przeprowadzić kolejne etapy polipektomii zgodnie z planem
Komentarz
Perforacja macicy jest jednym z częstszych powikłań histeroskopii operacyjnej i w przypadku, gdy jest zupełna, nie pozwala na utrzymanie właściwego ciśnienia w jamie macicy, co utrudnia, a wręcz uniemożliwia, wykonanie kolejnych etapów zabiegu w jamie macicy. Perforacja macicy u kobiety w wieku okołomenopauzalnym tępym narzędziem (rozszerzadłem Hegara, sondą maciczną), głównie podczas rozszerzania kanału szyjki macicy, najczęściej nie wiąże się z uszkodzeniem narządów krytycznych (wielkich naczyń krwionośnych, jelita, pęcherza moczowego) i przy odpowiednim nadzorze interwencja chirurgiczna w większości przypadków nie jest konieczna. Wspomniany nadzór powinien obejmować co najmniej: ocenę parametrów życiowych, wnikliwe badanie kliniczne, obserwację w kierunku anemizacji (kontrolną morfologię krwi obwodowej, ultrasonografię lub inne techniki diagnostyki obrazowej). W postępowaniu wyczekującym kluczowe znaczenie ma także profilaktyka antybiotykowa.