USPSTF obniża wiek badań przesiewowych w kierunku raka piersi do 40 lat
Patrick Campbell
- Zaktualizowane zalecenia USPSTF dotyczące wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka piersi
- Znaczenie wczesnego wykrywania raka piersi w poprawie rokowań pacjentek – korzyści wynikające z obniżenia wieku rozpoczęcia skriningu
- Rola mammografii i dodatkowych badań przesiewowych (USG piersi, MR) w wykrywaniu raka piersi
Zaktualizowane zalecenia USPSTF
- USPSTF zaleca wykonywanie co 2 lata mammografii przesiewowej u kobiet w wieku 40-74 lat. (poziom B)
- USPSTF stwierdza, że dostępne dane są niewystarczające, by dokonać bilansu korzyści i ryzyka związanych z wykonywaniem mammografii przesiewowej u kobiet w wieku 75 lat lub starszych. (stopień I)
- USPSTF stwierdza, że dostępne dowody są niewystarczające, by dokonać bilansu korzyści i ryzyka związanych z wykonywaniem dodatkowych badań przesiewowych w kierunku raka piersi z zastosowaniem USG piersi lub MR u kobiet, u których w mammografii przesiewowej stwierdzono większą gęstość piersi, jeśli poza tym wynik mammografii był ujemny. (stopień I)
US Preventive Services Task Force (USPSTF) opublikowała zaktualizowane zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka piersi u kobiet. Po przeanalizowaniu nowych danych organizacja ta obniżyła zalecany wiek rozpoczęcia wykonywania badań przesiewowych z 50 lat do 40 roku życia.
W niniejszej aktualizacji, która jest pierwszą na ten temat od 2016 roku, zaproponowano zalecenie poziomu B dla mammografii przesiewowej u kobiet w wieku 40-74 lat wykonywanej co 2 lata. Stwierdzono też, że dane, które umożliwiłyby dokonanie bilan...