BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej, Instytut Kardiologii, Warszawa
Doniesienia ostatniego miesiąca
Ryzyko choroby niedokrwiennej serca po radioterapii w przebiegu raka piersi
W kolejnym interdyscyplinarnym badaniu opublikowanym na łamach New England Journal of Medicine oceniano wpływ radioterapii w przebiegu raka piersi na ryzyko występowania choroby niedokrwiennej serca.
Do kliniczno-kontrolnego badania z populacyjnymi przypadkami kontrolnymi włączono 2168 kobiet po przebytej w latach 1958-2001 radioterapii z powodu raka piersi, z których 1205 stanowiło grupę kontrolną, natomiast u 963 pacjentek wystąpił epizod niedokrwienny (zawał mięśnia sercowego, rewaskularyzacja wieńcowa, zgon z powodu niedokrwienia serca).
Średnia dawka promieniowania pochłonięta przez serce wynosiła 4,9 Gy (0,03-27,72). Wykazano, że częstość występowania epizodów niedokrwienia serca jest liniowo zależna od średniej dawki pochłoniętej przez serce i rośnie o 7,4% na każdy 1 Gy (95% przedział ufności [PU] 2,9-14,5, p <0,001). Istotnie większe ryzyko obserwowano wśród kobiet po radioterapii piersi lewej w porównaniu z prawą (p=0,002). Wzrost ryzyka rozwoju choroby wieńcowej obserwowano w ciągu pięciu lat od radioterapii i utrzymywał się do trzech dekad od jej zakończenia. Proporcjonalny względem dawki promieniowania wzrost ryzyka wystąpienia epizodu niedokrwienia był porównywalny zarówno wśród kobiet z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, jak i bez nich w momencie stosowania radioterapii.
N Engl J Med 2013; 368: 987-998
Amiodaron związany z wyższym ryzykiem choroby nowotworowej
Wyniki badania obserwacyjnego opublikowane na łamach Cancer sugerują związek przewlekłej terapii amiodaronem z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby nowotworowej.
Na podstawie informacji z tajwańskiej bazy danych Taiwan National Health Insurance Research przeprowadzono badanie porównujące ryzyko pacjentów leczonych amiodaronem w latach 1997-2008 z ryzykiem populacji ogólnej. Wykluczono pacjentów z wywiadem ...
Wyniki powyższej pracy sugerują możliwość związku między terapią amiodaronem a ryzykiem wystąpienia choroby nowotworowej, zwłaszcza wśród mężczyzn i w zależności od łącznej dawki przyjętego leku.
Cancer 2013; 119: 1699-1705
Palenie tytoniu a ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet
Nikotynizm jest silnym czynnikiem ryzyka rozwoju tętniczych incydentów niedokrwiennych, jednak wpływ palenia tytoniu na ryzyko wystąpienia epizodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) nie jest wystarczająco udokumentowany. Autorzy pracy opublikowanej na łamach Circulation przedstawili wyniki analizy danych pochodzących z badania Million Women Study obejmującej 1 162 718 kobiet w średnim wieku 56 lat, w której oceniono wpływ palenia tytoniu na występowanie ŻChZZ u kobiet w okresie pooperacyjnym i w czasie niezwiązanym z zabiegiem.