lek. Piotr Góral Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej, Instytut Kardiologii, Warszawa
Doniesienia ostatniego miesiąca
Wpływ aspiracji skrzepliny podczas PCI w STEMI na rokowanie krótkoterminowe – wyniki badania TASTE
Podczas pierwotnej przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) w leczeniu chorych z zawałem serca z przetrwałym uniesieniem odcinka ST (STEMI) należy rozważyć rutynową aspirację skrzepliny (klasa zaleceń IIa, poziom dowodów B).
Na łamach The New England Journal of Medicine opublikowano wyniki wieloośrodkowego prospektywnego badania randomizowanego TASTE (Thrombus Aspiration in ST-Elevation Myocardial Infarction in Scandinavia) oceniającego wpływ manualnej aspiracji skrzepliny bezpośrednio przed zabiegiem PCI u chorych ze STEMI na ryzyko zgonu w obserwacji 30-dniowej.
7244 chorych ze STEMI w sposób losowy przydzielono do grupy aspiracji skrzepliny podczas PCI (n= 3621) lub do konwencjonalnego zabiegu PCI ( n= 3623). Wyjściowa charakterystyka kliniczna i demograficzna była porównywalna w obu badanych grupach. Średni wiek uczestników badania wynosił 66 ± 12 lat. W obserwacji 30-dniowej zgon z jakiejkolwiek przyczyny wystąpił z równą częstością w obu badanych grupach (2,8% w grupie aspiracji skrzepliny wraz z PCI vs 3,0% w grupie wyłącznie PCI, iloraz zagrożeń [HR] 0,94, 95% PU 0,72-1,22, p=0,63). Wyniki nie różniły się również w wyodrębnionych podgrupach niezależnie od wyjściowego przepływu w tętnicy dozawałowej ani od wielkości skrzepliny. Między grupami nie zaobserwowano też istotnej różnicy w częstości ponownych hospitalizacji z powodu kolejnego zawału serca, zakrzepicy w stencie, częstości niewydolności serca ani czasu pierwotnej hospitalizacji.
Wyniki badania TASTE wskazują, że rutynowa aspiracja materiału zakrzepowego podczas PCI w STEMI nie zmniejsza śmiertelności w obserwacji 30-dniowej. Duże znaczenie dla dalszej praktyki klinicznej w STEMI będzie porównanie badanych grup w obserwacji odległej.
N Engl J Med 2013; 369:1587-1597
Angioplastyka wielonaczyniowa w przebiegu STEMI związana z poprawą wyników leczenia
Pierwotna angioplastyka wieńcowa (PCI) powinna być ograniczona do naczynia odpowiedzialnego za ostry incydent, z wyjątkiem wstrząsu kardiogennego i niedokrwienia utrzymującego się po PCI domniemanej zmiany odpowiedzialnej za ostry incydent (klasa zaleceń IIa, poziom dowodów B)
Autorzy pracy opublikowanej na łamach The New England Journal of Medicine przedstawili wyniki badania oceniającego wpływ wielonaczyniowej angioplastyki wieńcowej obejmującej obok naczynia odpowiedzialnego za ostry incydent również wszystkie istotne zmiany naczyniowe u pacjentów z zawałem z uniesieniem odcinka ST (STEMI) w przebiegu choroby wielonaczyniowej.