ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Strukturalne choroby serca i kardiomiopatie
Niedomykalność aortalna – trudna wada
dr n. med. Bartosz Lasota1 dr n. med. Piotr Pysz1,2 prof. dr hab. n. med. Marek Jasiński3 prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior1,2
Wprowadzenie
Niedomykalność zastawki aortalnej (aortic regurgitation, AR) jest patologią zastawki spowodowaną bezpośrednim uszkodzeniem płatków i/lub wadą anatomiczną budowy opuszki aorty. Dysfunkcja płatków może mieć charakter wrodzony (dwupłatkowa zastawka aortalna – bicuspid aortic valve, BAV) lub nabyty (zmiany degeneracyjne, zapalne, reumatyczne). Do AR spowodowanej patologią w obrębie aorty (np. w przebiegu chorób tkanki łącznej – connective tissue disorders, CTD) przyczyniają się: dylatacja opuszki (tętniak, urazy, choroby tkanki łącznej, takie jak np. zespół Marfana, Loyesa-Dietza, Ehlersa-Danlosa czy zastawka dwupłatkowa), a także rzadko zmiany zapalne (np. choroba Takayasu). U chorych operowanych z powodu izolowanej AR częściej jej przyczyną jest poszerzenie aorty wstępującej niż pierwotna patologia zastawki [1]. Mechanizm rozwoju AR warunkuje strategię postępowania i pośrednio decyduje o rokowaniu chorego.
Epidemiologia
Niedomykalność zastawki aortalnej w populacji pacjentów z istotnymi wadami zastawkowymi serca stanowi 13-21% przypadków w zależności od rejestru [2,3]. Połowa z nich ma etiologię degeneracyjną, znacznie rzadziej wada ma charakter poreumatyczny (15%), wrodzony (15%) lub wynika z przebytego infekcyjnego zapalenia wsierdzia [2,4]. Częstość występowania przewlekłej AR rośnie z wiekiem. Po 70 roku życia co najmniej umiarkowaną AR stwierdza się u 2% osób, natomiast w populacji ogólnej (łącznie z łagodną AR) stwierdza się ją w badaniu echokardiograficznym u 13% mężczyzn i 9% kobiet [1]. W toku leczenia zabiegowego u większości pacjentów wykonuje się wymianę zastawki aortalnej na mechaniczną (76%), rzadziej biologiczną (17%). Naprawa zastawki należy do rzadkości, stanowiąc niecałe 2% zabiegów [2].
Patofizjologia
Przeciążenie objętościowe lewej komory spowodowane nadmierną ilością cofającej się krwi jest istotą zmian w AR, a ewentualne zaburzenia hemodynamiczne zależą przede wszystkim od czasu trwania wady (ostra vs przewlekła). W ostrej AR mało podatne ściany lewej komory nie są w stanie dostosować się do zwiększonego napływu krwi, co powoduje wzrost ciśnienia rozkurczowego w lewej komorze, a następnie lewym przedsionku i krążeniu płucnym, dając klinicznie obraz ostrej niewydolności lewej komory (obrzęku płuc), w której rokowanie jest niekorzystne, jeśli nie podejmie się interwencji [5]. W przypadku stopniowo postępującej przewlekłej AR dochodzi początkowo do kompensacyjnego przerostu ścian lewej komory, a następnie jej dylatacji, która zwiększa podatność ścian, zachowując objętość wyrzutową. Jest to tzw. okres bezobjawowy, gdzie ryzyko wystąpienia niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych jest stosunkowo małe [5]. W dalszym przebiegu wady dochodzi do dysfunkcji rozkurczowej oraz w miarę dalszej dylatacji – dysfunkcji skurczowej. Spadek objętości wyrzutowej zwiększa ciśnienie w jamach serca lewego i krążeniu płucnym i odpowiada za pojawienie się objawów klinicznych niewydolności serca. Rokowanie w ciężkiej przewlekłej objawowej AR w przypadku braku postępowania chirurgicznego jest niekorzystne – śmiertelność sięga nawet 20% rocznie [6].