BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Postępowanie w przecieku okołozastawkowym
prof. dr hab. n. med. Tomasz Hirnle
dr n. med. Jan Borzymowski
lek. Maciej Mitrosz
mgr inż. Iwona Dmitruk
Przeciek okołozastawkowy jest poważnym powikłaniem po chirurgicznej wymianie zastawki mitralnej lub aortalnej bądź po przezcewnikowym wszczepieniu zastawki aortalnej. W większości przypadków przecieki te są małe i nie wywołują żadnych objawów, nie mają też wpływu na przebieg kliniczny. Większe przecieki powodują istotną klinicznie niewydolność krążenia, ciężką niedokrwistość hemolityczną lub zapalenie wsierdzia.
Wprowadzenie
Przeciek okołozastawkowy (PVL – paravalvular leak) jest poważnym powikłaniem zarówno po klasycznej, chirurgicznej wymianie zastawki mitralnej lub aortalnej (SVR – surgical valve replacement), jak i po przezcewnikowym wszczepieniu zastawki aortalnej (TAVI – transcatheter aortic valve implantation). Istotne, czyli umiarkowane lub ciężkie PVL występują u 1-2% chorych po SVR i 10-25% pacjentów po TAVI. W większości przypadków PVL są małe i bezobjawowe, nie mają też wpływu na przebieg kliniczny. Większe przecieki powodują istotną klinicznie niewydolność krążenia, ciężką niedokrwistość hemolityczną lub zapalenie wsierdzia. U chorych z objawami po chirurgicznym wszczepieniu sztucznej zastawki możliwe jest zamykanie PVL – chirurgiczne lub przezcewnikowe – przy sprzyjających warunkach anatomicznych. Brakuje wypracowanych metod postępowania w przypadku PVL po TAVI. Leczenie chirurgiczne nie wchodzi wtedy w grę, ponieważ u takich pacjentów z definicji już raz wykluczono leczenie chirurgiczne. Istnieją wstępne doniesienia o przezskórnym zamykaniu przecieków zatyczkami.
Definicje
Przeciek okołozastawkowy jest to nieszczelność między wszczepioną protezą zastawki serca a jego tkankami, wywołująca niepożądaną falę zwrotną. Niekiedy nawrót niedomykalności po operacji naprawczej zastawek serca jest mylnie rozpoznawany jako przeciek okołozastawkowy. Dotyczy to szczególnie operacji plastyki zastawki mitralnej z zastosowaniem pierścienia. Wynika to z niezrozumienia techniki chirurgicznej przez osoby wykonujące diagnostykę echokardiograficzną. Sztuczny pierścień, dobrany rozmiarem tak, aby był wyraźnie mniejszy od poszerzonego pierścienia natywnego (własnego), jest wszywany pojedynczymi szwami zakładanymi między pierścieniem sztucznym a natywnym. Po ich związaniu pierścień natywny zbliża się koncentrycznie do sztucznego, zbliżają się również do siebie płatki zastawki. Dzięki temu zostają przywrócone prawidłowa koaptacja płatków i szczelność zastawki. Niekiedy szwy służące do mocowania pierścienia przecinają tkanki i naturalny pierścień zastawki z powrotem odsuwa się na zewnątrz, odsuwając jednocześnie płatki od punktu kooptacji. Powoduje to nawrót niedomykalności, a sztuczny pierścień ląduje pośrodku fali zwrotnej. Nie jest to przeciek okołozastawkowy, własne płatki zastawki są bowiem nadal integralnie związane z natywnym pierścieniem i nie powstaje przestrzeń mogąca odpowiadać wrotom przecieku okołozastawkowego. Jakakolwiek fala zwrotna w tym miejscu może być jedynie perforacją płatka.