Przypadek kliniczny
Dekompensacja układu krążenia i płyn w worku osierdziowym o niewyjaśnionej etiologii
lek. Jan W. Pęksa1
lek. Marcin Marzec1
dr hab. n. med. Marek Klocek1,2
prof. dr hab. n. med. Danuta Czarnecka1,2
- W artykule omówiono przypadek 55-letniej pacjentki z obciążonym wywiadem w kierunku choroby niedokrwiennej i zawału, a także nadciśnienia i hipercholesterolemii, u której wystąpiły dekompensacja układu krążenia i płyn w worku osierdziowym, oraz opisano szczegółowo diagnostykę zmierzającą do ustalenia etiologii tego stanu
Pięćdziesięciopięcioletnia bezrobotna i bezdomna kobieta została skierowana w maju 2019 r. do I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego w Krakowie ze szpitalnego oddziału ratunkowego w celu diagnostyki i leczenia występującej od 3-4 tygodni duszności, która zaczęła pojawiać się już przy niewielkich wysiłkach fizycznych (wejście na I piętro, przejście około 150 metrów). Pacjentka zapytana o występowanie w ostatnich tygodniach bólów w klatce piersiowej, kołatań serca, utrat przytomności, zaprzeczyła.
Dostarczona dokumentacja medyczna ujawniła, że pacjentka cierpi na chorobę niedokrwienną serca i przebyła w grudniu 2018 r. zawał serca ściany przedniej, który leczono pierwotną angioplastyką wieńcową gałęzi międzykomorowej przedniej z implantacją stentu DES. W badaniu echokardiograficznym wykonanym w okresie pozawałowym oszacowano frakcję wyrzutową lewej komory na około 55%, nie stwierdzono istotnych wad zastawkowych ani płynu w osierdziu. Po tym incydencie przy wypisie zalecono stosowanie następujących leków: kwasu acetylosalicylowego w dawce 75 mg/24 h, klopidogrelu 75 mg/24 h, atorwastatyny 80 mg/24 h, preparatu łączonego peryndoprylu z bisoprololem 5 + 5 mg/24 h, pantoprazolu 40 mg/24 h 1-0-0 tabl. Wszystkie te leki pacjentka przyjmowała regularnie do czasu obecnej hospitalizacji.
Ponadto u pacjentki współwystępowały: nadciśnienie tętnicze pierwotne 2 stopnia według European Society of Cardiology (ESC)/European Society of Hypertension (ESH), hipercholesterolemia, otyłość oraz próchnica zębów. Z czynników ryzyka stwierdzono palenie tytoniu – około pół paczki dziennie od 30 lat – którego pacjentka nie zaprzestała po zawale serca. Konsultacja psychologiczna nie wykazała spożywania przez pacjentkę alkoholu ani stosowania substancji psychoaktywnych. Potwierdzono, że prowadzi mało aktywny tryb życia – wiele godzin dziennie spędza, siedząc w jednym miejscu. Wywiad rodzinny w kierunku przedwczesnego występowania chorób sercowo-naczyniowych był ujemny. Pacjentka zaprzeczyła również uczuleniu na leki i pokarmy.
Przeprowadzono diagnostykę zgłaszanej duszności i zmniejszonej wydolności fizycznej.