ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadki ekg
Powakacyjne przypadki EKG, czyli ponownie ciekawe zapisy
dr hab. n. med. Krzysztof Szydło, prof. SUM
- Szybkie rytmy – trochę inaczej
- Porównywanie kształtu – podstawa dobrej interpretacji
- Dużo zapisów EKG…
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Pozwoliłem sobie na taki tytuł artykułu – „Powakacyjne przypadki EKG”, ponieważ trzeba powiedzieć sobie jasno, choć ze smutkiem: wakacje się skończyły. Ja natomiast wracam myślami jeszcze wcześniej, bo do wiosny. Wtedy, dokładnie 6-9 kwietnia w Zakopanem, odbyła się XXVIII Konferencja Szkoleniowa Asocjacji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AENiT PTK) – Kasprowisko 2022. Hasłem przewodnim było zdanie: „Wracamy bogatsi w doświadczenie, by znów zgłębiać tajniki EKG”. Być może uczestniczyli Państwo w tym spotkaniu. Oprócz sesji naukowych i dydaktycznych zawsze proponujemy uczestnikom sesje typowo praktyczne, w czasie których wykładowcy (co należy podkreślić – praktycy) omawiają ciekawe ich zdaniem zapisy, zarówno standardowe 12-odprowadzeniowe, jak i fragmenty zapisów holterowskich. Ponieważ sesje te cieszą się dużym zainteresowaniem, pomyślałem, żeby dziś wrócić do tej formy – zatem nie będę rozpisywał się na tematy bardziej teoretyczne, ale, podobnie jak 2 miesiące temu, popatrzymy na ciekawe zapisy, które pojawiły się w moim archiwum w ostatnim czasie. Korzystając z okazji, mam przyjemność w imieniu Przewodniczącej AENiT Pani Profesor Katarzyny Biernackiej zaprosić Państwa na naszą kolejną konferencję, czyli Kasprowisko 2023 (strona internetowa zostanie wkrótce uruchomiona). I już przechodzimy do zapisów (ryc. 1-11; ich opisy, tak jak poprzednio, znajdują się w dalszej części artykułu).
Zanim jednak to nastąpi, jeszcze kilka słów wprowadzenia, opartego na moich doświadczeniach związanych głównie z interpretacją zapisów długoczasowych. Należy zawsze zwracać uwagę nie tylko na tzw. szczyt arytmii, który najczęściej znajduje się w raporcie końcowym, ale, jeśli jest taka możliwość, przyjrzeć się temu, jak rozpoczyna się arytmia. Jeżeli opracowują Państwo zapisy długoczasowe, koniecznie należy umieścić w raporcie końcowym przykłady początku dłużej trwających zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza tachyarytmii. To pierwsza z uwag, które pozwoliłem sobie zebrać poniżej (pojawiały się one już kilka razy w czasie naszych spotkań, ale chciałbym je powtórzyć):