Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
Szanowni Państwo!
Koleżanki i Koledzy!
Tematem grudniowego numeru „Kardiologii po Dyplomie” jest „Leczenie przeciwkrzepliwe u chorych onkologicznych”. Artykuł prof. Anetty Undas z CM UJ w Krakowie stanowi przegląd aktualnych zaleceń dotyczących stosowania bezpośrednich doustnych antykoagulantów w prewencji zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u pacjentów z chorobą nowotworową. Autorka przedstawia zasady leczenia osób z aktywną chorobą nowotworową i migotaniem przedsionków lub żylną chorobą zakrzepowo-zatorową.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie strukturą i funkcją lewego przedsionka. Stało się to za sprawą nowych możliwości jego oceny z zastosowaniem pomiarów objętości, a także funkcji z wykorzystaniem metody speckle tracking. Tradycyjnie metodą echokardiografii przezprzełykowej diagnozuje się obecność skrzeplin oraz ocenia strukturę uszka przed zabiegami ablacji i implantacją okludera. Aktualne możliwości obrazowania szczegółowo opisują lek. Ewa Grabska-Targalska i wsp. z UM i USK-WAM w Łodzi.
Amyloidoza jest grupą schorzeń, w których dochodzi do odkładania się białka w przestrzeni pozakomórkowej. Bardzo istotne dla rokowania chorych jest wczesne rozpoznanie choroby, występującej w 2 głównych postaciach: amyloidozy łańcuchów lekkich (AL), która jest postacią hematologiczną schorzenia, oraz – najpewniej zbyt rzadko rozpoznawanej – amyloidozy transtyretynowej (ATTR), przyjmującej postać kardiomiopatii z pogrubieniem ścian komór i fizjologią restrykcyjną napływu mitralnego. Autorzy artykułu – lek. Monika Bargieł i wsp. z WUM – przedstawiają zasady diagnostyki różnicowej schorzenia, opisują obraz kliniczny, znaczenie specyficznych dla poszczególnych postaci biomarkerów i markerów w diagnostyce obrazowej, a także sposoby leczenia i jego efekty. Zastosowanie tafamidisu we wczesnej fazie choroby daje szansę na spowolnienie procesu chorobowego w ATTR.
Niedokrwistość jest niestety częstym objawem u chorych z ostrym zespołem wieńcowym, pogarszającym rokowanie. Stwierdzana przy przyjęciu chorego na SOR niedokrwistość może mieć charakter przewlekły, wynikający np. z przewlekłej choroby nerek, lub być wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego, np. w chorobie nowotworowej. Niedokrwistość bywa również powikłaniem wykonanej koronarografii z zabiegiem rewaskularyzacyjnym. O tym, jak postępować w takich przypadkach, dowiemy się z artykułu dr Moniki Gawałko z WUM i Uniwersytetu w Maastricht.
Stłuszczeniowa choroba wątroby będąca efektem zaburzeń metabolicznych stanowi czynnik ryzyka nie tylko marskości wątroby, pierwotnego raka wątroby, lecz także wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Praktyczne aspekty zastosowania w terapii kwasu ursodeoksycholowego opisano w artykule dr hab. Iwony Gorczycy-Głowackiej i wsp. z CM UJK w Kielcach, WUM i UM w Lublinie.
W czasopiśmie zamieszczono także opracowania w stałych działach: Nie przejdzie bez echa, Koronarografia, Stan przedegzaminacyjny i Przypadki EKG, do których lektury zachęcam.
Życzę Państwu spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz nadziei na pomyślny Nowy Rok 2023.