Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy!
Tematem przewodnim bieżącego numeru „Kardiologii po Dyplomie” jest przezskórna denerwacja tętnic nerkowych (RDN – renal denervation). Metoda ta, zapoczątkowana przed kilkunastu laty w badaniach klinicznych, wykorzystywana w terapii opornego nadciśnienia tętniczego, budziła nadzieje na skuteczność w tej trudnej do leczenia grupie pacjentów. Wyniki pierwszego randomizowanego badania poświęconego temu zagadnieniu ostudziły nieco oczekiwania na wejście RDN do praktyki klinicznej. Dalszy postęp w technologii i metodyce wykonywania tej procedury przyczynił się jednak do uzyskania wyników leczenia, które mogły wprowadzić RDN do terapii, i aktualnie jest ona rekomendowana w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology) z 2024 r. w klasie IIb u chorych z opornym nadciśnieniem tętniczym, przy filtracji kłębuszkowej przekraczającej 40 ml/min/1,73 m2. Ciekawy artykuł zawierający opis początków tej metody oraz wyniki kolejnych badań klinicznych, a także zasady farmakoterapii okołozabiegowej przygotowała dr hab. Aleksandra Gąsecka-van der Pol z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kolejny temat, który wpisuje się w problematykę wytycznych ESC (z 2023 r.), uwzględniający również rekomendacje European Task Force (z 2024 r.), dotyczy diagnostyki i leczenia arytmogennej kardiomiopatii prawokomorowej. Postawienie pewnego rozpoznania tego schorzenia często sprawia trudności, podobnie jak podejmowanie decyzji o wszczepieniu defibrylatora w prewencji pierwotnej. Ciekawy artykuł lek. Wiktora Czarkowskiego z zespołem ze Śląskiego Centrum Chorób Serca SUM pozwala w sposób przystępny na uaktualnienie wiedzy o tej rzadkiej, ale groźnej dla życia kardiomiopatii.
Kobiety w ciąży doznające w tym okresie powikłań w postaci nadciśnienia ciążowego ze stanem przedrzucawkowym, cukrzycy ciążowej, urodzenia przedwczesnego lub martwego stanowią grupę o zwiększonym odległym ryzyku sercowo-naczyniowym. Dotyczy to również ich potomstwa. Na ten istotny temat zwraca uwagę w swoim opracowaniu dr Maria Łoboz-Rudnicka z Oddziału Kardiologii we Wrocławiu. Populacja ta powinna być poddawana badaniom przesiewowym w kierunku nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.
Kamizelka z zewnętrznym kardiowerterem-defibrylatorem to bardzo ważne narzędzie w zapobieganiu nagłemu zgonowi sercowemu, przeznaczone dla określonej grupy pacjentów. Stosuje się ją u osób z przejściowym lub trudnym do oceny w czasie ryzykiem nagłego zatrzymania krążenia lub u chorych z przeciwwskazaniem do wszczepienia klasycznego układu defibrylującego. O zasadach działania tego urządzenia oraz wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego stosowania można przeczytać w artykule dr. hab. Pawła Syski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
W grudniowym numerze znajdą Państwo również tradycyjnie opracowania w stałych działach, do których lektury gorąco zachęcam.
Życzę wszystkim Czytelnikom „Kardiologii po Dyplomie” spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku 2025.