ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Zaburzenia rytmu i przewodzenia
Możliwości i ograniczenia niefarmakologicznej profilaktyki udaru mózgu w niezastawkowym migotaniu przedsionków
Witold Streb, Magdalena Szymała, Zbigniew Kalarus
Wprowadzenie
Migotanie przedsionków jest najczęstszą arytmią występującą u dorosłych. Szacuje się, że odsetek chorych z migotaniem przedsionków w przyszłości będzie jeszcze większy. Głównym powikłaniem migotania przedsionków jest udar mózgu. Około 15-20% udarów mózgu jest sercowopochodnych, w większości związanych z migotaniem przedsionków [1]. Co więcej udary mózgu związane z migotaniem przedsionków wiążą się często ze znacznie poważniejszymi następstwami niż udary o innej etiologii. Roczna śmiertelność w tych przypadkach sięga 30%, wyższy jest też odsetek chorych z trwałymi deficytami neurologicznymi. Dlatego kładzie się obecnie duży nacisk na właściwą profilaktykę udaru mózgu w tej grupie chorych.
W świetle wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2012 roku w profilaktyce udaru mózgu u chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków należy przede wszystkim rozważyć zastosowanie nowych doustnych leków przeciwkrzepliwych (novel oral anticoagulant, NOAC), takich jak dabigatran, rywaroksaban lub apiksaban. Alternatywnie zaleca się stosowanie pochodnych kumaryny lub mniej skuteczne, skojarzone leczenie lekami przeciwpłytkowymi złożone z kwasu acetylosalicylowego (ASA) i pochodnej tienopirydyny [2]. Chociaż NOAC wykazują znacznie mniej interakcji farmakologicznych i nie wymagają kontroli INR, to ich stosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia, w tym krwawień śródczaszkowych. Dlatego zarówno przed wprowadzeniem NOAC do powszechnego użycia, jak i obecnie jest miejsce dla niefarmakologicznych metod profilaktyki udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków. Metody te opierają się na spostrzeżeniu, że głównym źródłem materiału zatorowego w niezastawkowym migotaniu przedsionków jest uszko lewego przedsionka (left atrial appendage, LAA) i polegają na jego zamknięciu [3].
Rodzaje urządzeń do przezskórnego zamykania uszka lewego przedsionka
System PLAATO
Pierwszym systemem do przezskórnego zamykania uszka lewego przedsionka był system PLAATO. Było to urządzenie samorozprężalne zbudowane z nitynolowego rusztowania umożliwiającego zakotwiczenie w uszku za pomocą haczyków. Z zewnątrz rusztowanie pokryto polimerową membraną. W dwóch prospektywnych wieloośrodkowych badaniach obserwacyjnych wykazano dużą skuteczność implantacji systemu (90-97%) [4,5]. Chociaż produkcję systemu PLAATO wstrzymano ze względów komercyjnych, to otworzył on drzwi swoim następcom: systemowi WATCHMAN i Amplatzer Cardiac Plug.
Okluder WATCHMAN
Jest to klinicznie najlepiej poznany system do przezskórnego zamykania LAA. Z zastosowaniem zatyczki WATCHMAN przeprowadzono dotychczas jedyne randomizowane, prospektywne badanie (PROTECT-AF), w którym porównano skuteczność i bezpieczeństwo jego ...