Film tylko dla lekarzy Zaloguj się aby obejrzeć.

Leczenie otyłości jako metoda profilaktyki chorób układu krążenia - na podstawie CPGs i komentarza polskich ekspertów

KARDIOEXPRESS

Artur Mamcarz Paweł Balsam
czas trwania: 00:34:21

Otyłość to skomplikowana choroba przewlekła, chyba jedna z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych. Z pewnością leży u podstaw wielu wtórnych problemów zdrowotnych, z których znaczna część dotyczy układu krążenia. Niestety "cudownego środka" pozwalającego na redukcję masy ciała nie ma, a te które są dostępne wymagają wytrwałości i motywacji, ponieważ nie przynoszą szybko znaczących efektów.

Czy nowe wytyczne Canadian Adult Obesity Clinical Practice Guidelines pomogą rozwiązać ten gordyjski węzeł dowiemy się z rozmowy prof. dr hab. n. med. Artura Mamcarza i dr hab. n. med. Pawła Balsama.

Jakie tematy poruszyliśmy?
✔️ Czy otyłość jest chorobą czy tylko defektem estetycznym?
✔️ Które choroby układu krążenia najczęściej współistnieją z otyłością i dlaczego?
✔️ Co wiemy o patofizjologicznych podstawach paradoksu otyłości w chorobach układu krążenia, szczególnie niewydolności serca?
✔️ Dlaczego u pacjentów otyłych pojawiają się powikłania zakrzepowo-zatorowych i jak im zapobiegać?
✔️ Leczenie niefarmakologiczne i farmakologiczne otyłości

_
Zapraszamy Państwa do udziału w cyklu cotygodniowych webinarów poświęconych tematyce kardiologicznej. Rozmowy z ekspertami przeprowadzi dr hab. n. med. Paweł Balsam przedstawiając najnowsze zalecenia i wytyczne postępowania w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Wśród naszych wybitnych gości znajdą się między innymi: Prof. Katarzyna Mizia-Stec, Prof. Piotr Jankowski, Prof. Marcin Grabowski, Prof. Artur Mamcarz.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania i do udziału w kolejnych wydarzeniach Kardioexpress > https://podyplomie.pl/webinars/63

KARDIOEXPRESS