ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Innowacje
Operacja krtani na odległość
Danuta Pawlicka
Śledzenie operacji na żywo w internecie, które organizuje Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu, ma już sześcioletnią historię. W ostatniej takiej sesji po raz pierwszy wzięło udział osiem europejskich ośrodków. Chirurdzy przeprowadzili w swoich klinikach 15 operacji. Tym razem skupili się na krtani, a ich pokazowe zabiegi usuwania nowotworów i przywracania strunom głosowym prawidłowych funkcji obserwowało co najmniej 3-4 tys. lekarzy z całego świata.
– Chirurdzy przeprowadzali operacje fonochirurgiczne, przy których używali lasera CO2, ale też korzystali z dojścia zewnętrznego. Inną grupę pokazową stanowiły nowotwory krtani, które usuwano endoskopowo w połączeniu z laserem CO2 lub z dojścia od zewnątrz, co wymagało częściowej laryngektomii rekonstrukcyjnej. Ten ostatni zabieg wykonała prof. Małgorzata Wierzbicka z naszej kliniki. Jeszcze inną nowoczesną technologią był robot chirurgiczny – mówi prof. dr hab. med. Witold Szyfter, kierownik kliniki, pomysłodawca I Europejskiej Sesji Internetowej „Chirurgia Laryngologiczna Live”.
Szczególne uznanie zdobył pokaz nowatorskiej operacji fonochirurgicznej w wykonaniu specjalistów z Holandii, którzy wzorowo uwidocznili oglądającym strukturę fałdu głosowego i precyzyjnie przecinali mięśnie i włókna nerwowe. Równie spektakularny przebieg miała operacja strun głosowych, którą specjaliści z Barcelony przeprowadzili od zewnątrz i przy miejscowym znieczuleniu, niezbędnym, aby kontrolować przebieg przywracania pacjentowi prawidłowego brzmienia głosu.
Trzeba podkreślić ogromny profesjonalizm Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), które pracowało nad jakością transmisji. Poprzedziły ją wielomiesięczne przygotowania poznańskiej kliniki, informatyków i Europejskiego Towarzystwa Laryngologicznego.
Obserwatorzy w e-mailach przekazywali, iż ten niezwykły „spektakl live” oglądają w większych grupach lekarzy, m.in. w trakcie dyżurów lekarskich. Pytania przesyłano ze wszystkich kontynentów, m.in. z Meksyku, Kolumbii, Argentyny, RPA, USA, Libanu, Pakistanu, Rosji, Korei Południowej.
O powodzeniu sesji z udziałem europejskich ośrodków klinicznych świadczą pierwsze zgłoszenia na kolejną transmisję live z udziałem chirurgów laryngologicznych. Już dzisiaj przyjęto założenie, że w następnej transmisji poznańscy informatycy dojadą do szpitali i wypożyczą odpowiedni sprzęt. Dzięki temu uzyska się jednakowe parametry obrazu i dźwięku.